Zdaniem eurodeputowanego EPL Jerzego Buzka kończąca się kadencja Parlamentu Europejskiego była przełomowa za sprawą wspólnotowej odpowiedzi na pandemię i rosyjską napaść na Ukrainę, ale również zaplanowanie działań na rzecz ochrony klimatu, przygotowanie rozporządzenia wodorowego czy uruchomienie Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.
Dobiega końca obecna kadencja Parlamentu Europejskiego. W związku z tym w cyklu materiałów wideo „PE na ostatniej prostej kadencji 2019-2024” przedstawiamy wypowiedzi polskich europosłów podsumowujące ostatnie pięć lat pracy w Strasburgu i Brukseli.
„Ta ostatnia pięcioletnia kadencja Parlamentu Europejskiego, to była kadencja przełomowa. Zaplanowaliśmy działania na rzecz ochrony klimatu, bo to dla nas i dla następnych pokoleń jest absolutnie kluczowa sprawa” – stwierdził Buzek.
Były premier zwrócił uwagę na niespodziewane wyzwania, jakim w ostatnich latach musiała stawić czoła UE.
„Już na początku (kadencji – PAP) wybuchł COVID. A potem pełnoskalowa wojna, napaść Rosji na Ukrainie. Natychmiast odpowiedzieliśmy wspólnotowo. Maseczki z Unii Europejskiej, transporty, a przede wszystkim szczepionka trafiła do każdego kraju członkowskiego” – powiedział Buzek. „Jeśli chodzi o wojnę, podobnie. Ograniczyliśmy dziesięciokrotnie import paliw kopalnych z Rosji. Wysyłamy broń, wsparcie dla Ukrainy, ale sami także się zabezpieczamy. To że mamy zapełnione magazyny gazu, powoduje, że nie musimy się bać, jak będzie wyglądała kolejna zima. Sam przy tym pracowałem. To bardzo ważne, podobnie jak produkcja amunicji, która właśnie się rozkręca dla Ukrainy” - dodał.
Buzek zwrócił też uwagę na działania PE związane z zaopatrzeniem krajów członkowskich w energię.
„Oczywiście jest ważne, że pojawi się rozporządzenie, które dotyczy wodoru jako nośnika energii przyszłości (…), ale równie ważne jest, że zapisany jest tam biometan, który dla przeróbki odpadów ma znaczenie nadzwyczajne i przede wszystkim energetyce bardzo pomaga. Wreszcie wspólne zakupy gazu, coś, co proponowałem członkom Komisji Europejskiej i Rady. Europejskiej od lat, ale teraz zostało zrealizowane, a więc będą tańsze źródła zaopatrzenia w energię” – podkreślił europoseł EPL.
Wśród ważnych wydarzeń kadencji były premier wymienił również uruchomienia Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji dla Śląska.
„Ten fundusz to jest dzisiaj dwa razy więcej środków finansowych dla województwa śląskiego, niż było kiedykolwiek wcześniej. Ale pomaga to także całej Polsce, bo jeśli taniej będziemy przechodzić przez transformację na Śląsku, to dla wszystkich nas Polsce będzie taniej” - powiedział.
Dotychczas w cyklu „PE na ostatniej prostej kadencji 2019-2024” opublikowaliśmy wypowiedzi: Roberta Biedronia, Joachima Brudzińskiego, Włodzimierza Cimoszewicza, Anny Fotygi, Jana Olbrychta, Jacka Saryusza-Wolskiego, Łukasza Kohuta, Jadwigi Wiśniewskiej, Andrzeja Halickiego, Janiny Ochojskiej, Anny Zalewskiej, Ewy Kopacz, Ryszarda Czarneckiego, Marka Belki, Witolda Waszczykowskiego, Marka Balta, Grzegorza Tobiszowskiego, Beaty Kempy, Róży Thun, Bogusława Liberadzkiego, Kosmy Złotowskiego, Leszka Millera, Elżbiety Rafalskiej, Tomasza Frankowskiego, Patryka Jakiego, Janusza Lewandowskiego, Bogdana Rzońcy, Elżbiety Łukacijewskiej i Adama Bielana. Opinie ostatnich kilkorga eurodeputowanych, którzy wzięli udział w naszym projekcie, będą prezentowane w następnych dniach.
mam/