Piątek, 18 Październik 2024

Budka, Jarubas i Rzońca przewodniczącymi komisji PE

23.07.2024, 13:01 Aktualizuj: 02.08.2024, 13:57
Europoseł Borys Budka;  fot. © European Union 2024 - Source : EP
Europoseł Borys Budka; fot. © European Union 2024 - Source : EP

Trzech Polaków wybrano we wtorek na przewodniczących komisji Parlamentu Europejskiego. Borys Budka (EPL, PO) został szefem komisji przemysłu, badań i energii, Adam Jarubas (EPL, PSL) podkomisji zdrowia, a Bogdan Rzońca (EKR, PiS) - komisji petycji. Poza tym sześcioro Polaków zostało wiceprzewodniczącymi.

20 stałych komisji i cztery podkomisje Parlamentu Europejskiego odbyły we wtorek posiedzenia inauguracyjne, podczas których europosłowie wybrali przewodniczących i wiceprzewodniczących. Prezydium komisji (przewodniczący i maksymalnie czterech wiceprzewodniczących) wybierane jest na dwuipółroczną kadencję. W sprawie obsady kierowniczych stanowisk w komisjach w ostatnich dniach toczyły się negocjacje między grupami politycznymi w PE.

I tak europoseł Borys Budka został wybrany przez aklamację na przewodniczącego komisji przemysłu, badań naukowych i energii (ITRE) Parlamentu Europejskiego. Wiceprzewodniczącymi zostali: Cwetelina Penkowa (S&D, Bułgaria), Elena Donazzan (ECR, Włochy), Giorgio Gori (S&D, Włochy) i Yvan Verougstraete (Odnowić Europę, Belgia).

Komisja przemysłu, badań i energii jest jedną z ważniejszych w europarlamencie. W latach 2014-2019 kierował nią były premier Jerzy Buzek (PO). To w niej toczyły się prace legislacyjne dotyczące bezpieczeństwa dostaw gazu, polityki przemysłowej czy unii energetycznej.

Europoseł Bogdan Rzońca został z kolei wybrany na przewodniczącego komisji petycji europarlamentu. W głosowaniu 17 europosłów było za, 16 przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Wiceprzewodniczącymi zostali: Dolors Montserrat (EPL, Hiszpania), Fredis Beleris (EPL, Grecja), Nils Uszakovs (S&D, Łotwa) i Cristina Guarda (Zieloni, Włochy).

Komisja petycji rozpatruje petycje składane przez obywateli UE oraz przedsiębiorstwa i organizacje zarejestrowane na jej terytorium. Petycje mogą dotyczyć kwestii, które wchodzą w zakres działalności UE i mają bezpośredni wpływ na petentów.

Po raz drugi podkomisją ds. zdrowia publicznego utworzoną w trakcie poprzedniej kadencji PE pokieruje też Adam Jarubas, jednak tylko w pierwszej połowie kadencji; w drugiej ma go zastąpić Bartosz Arłukowicz (PO).

Wiceprzewodniczącymi zostali: Tilly Metz (Zieloni, Luksemburg), Stine Bosse (Odnowić Europę, Dania), Romana Jerković (S&D, Chorwacja) i Emmanouil Fragkos (EKR, Grecja).

W wystąpieniu po wyborze Jarubas zwrócił uwagę na kluczowe obszary, którymi - jego zdaniem - musi zająć się komisja: dokończenie reformy unijnego rynku leków czyli pakietu farmaceutycznego, zwiększenie suwerenności UE pod względem medykamentów i przeciwdziałanie uzależnieniu od importu leków i substancji do ich produkcji spoza UE, monitorowanie implementacji unijnego Planu Pokonania Raka oraz opracowanie na jego podstawie strategii dotyczącej chorób układu krążenia, cukrzycy i chorób neurodegeneracyjnych. Zwrócił też uwagę na plan działań na rzecz zdrowia psychicznego, ze szczególnym uwzględnieniem młodych ludzi w epoce cyfrowej, a także na monitorowanie wdrażania Europejskiej Przestrzeni Danych Zdrowotnych i prace nad ewentualną regulacją sektorową dotyczącą sztucznej inteligencji w dziedzinie zdrowia.

Poza tym sześcioro Polaków wybrano we wtorek na wiceprzewodniczących komisji PE. Janusz Lewandowski (EPL) w komisji budżetowej, Bogdan Zdrojewski (EPL) w komisji kultury i edukacji, Kamila Gasiuk-Pihowicz (EPL) w komisji rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów, Jagna Marczułajtis-Walczak (EPL) w komisji zatrudnienia i spraw socjalnych, Robert Biedroń (S&D) w komisji rozwoju oraz Łukasz Kohut (S&D) w podkomisji praw człowieka.

mam/

ep
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy i nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.