Piątek, 29 Marzec 2024

Biuro Analiz PE: Co roku do oceanów trafia co najmniej 8 mln ton plastiku

08.06.2022, 11:09 Aktualizuj: 08.06.2022, 11:19
European Union, 2020
European Union, 2020

Co roku do oceanów trafia co najmniej 8 mln ton plastiku. Stanowi on ponad 80 proc. wszystkich odpadów morskich i powoduje znaczne szkody dla środowiska, przede wszystkim dla fauny i flory morskiej – wskazuje Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.

Fragmenty raportu na ten temat zamieszczono na firmowanej przez Parlament Europejski i Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego stronie internetowej www.what-europe-does-for-me.eu/pl dotyczącej wpływu UE na nasze codzienne życie.

Jak wskazują eksperci Biura Analiz PE, zwierzęta morskie mogą połknąć odpady z tworzyw sztucznych lub zaplątać się w nie. Ekosystem morski cierpi również w wyniku degradacji siedlisk oraz obecności w wodzie substancji chemicznych stosowanych w produkcji tworzyw sztucznych. W rybach i skorupiakach, które trafiają na nasze talerze, wykrywa się drobiny plastiku o potencjalnie szkodliwych skutkach dla zdrowia. Większość odpadów z tworzyw sztucznych zanieczyszczających nasze plaże i morza pochodzi z lądu.

„Aby rozwiązać problem odpadów morskich u źródła, UE przyjęła nowe przepisy dotyczące 10 przedmiotów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, które są najczęściej znajdowane na europejskich plażach, a także zagubionych i porzuconych narzędzi połowowych” – zaznaczono w publikacji.

Dodano, że od lipca 2021 r. plastikowe patyczki do uszu, sztućce, talerze, słomki, mieszadełka do napojów, patyczki do balonów, pojemniki na żywność i napoje z polistyrenu ekspandowanego (najczęściej wykorzystywane przez fast foody) oraz wszystkie produkty wykonane z oksydegradowalnego plastiku zostały wycofane z obrotu.

„Od 2024 r. butelki z tworzywa sztucznego będą musiały posiadać przytwierdzone nakrętki, a od 2030 r. będą musiały być wykonane co najmniej w 30 proc. z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu. Aby ułatwić recykling, do 2029 r. 90 proc. plastikowych butelek trzeba będzie poddać selektywnej zbiórce” – czytamy w analizie.

W publikacji zaznaczono, że nowe przepisy nakładają ponadto na producentów produktów zawierających tworzywa sztuczne, w tym wyrobów tytoniowych z filtrami (jak niedopałki papierosów), i narzędzi połowowych obowiązek udziału w pokryciu kosztów gospodarowania odpadami i usuwania zanieczyszczeń. „Ponadto produkty takie jak nawilżone chusteczki, plastikowe kubki i papierosy z filtrami z tworzywa sztucznego będą musiały być opatrzone wyraźną etykietą informującą użytkowników o sposobie prawidłowego usunięcia odpadów” – podkreśliło Biuro Analiz PE.

kic/

 

 

 

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.