Sobota, 13 Sierpnia 2022

Belka: warto podyskutować, czy zasady jednomyślności nie należałoby zastąpić zasadą głosowania większościowego

30.06.2021, 12:28 Aktualizuj: 28.12.2021, 08:53
© European Union 2021 - Source : EP
© European Union 2021 - Source : EP

Możemy marzyć o wspólnej polityce wobec Chin, a powiedzmy Viktor Orban ma w tej sprawie inną wizję i jego weto może nam uniemożliwić wspólne działanie. Warto byłoby więc podyskutować, czy zasada jednomyślności nie powinna być zastąpiona zasadą głosowania większościowego – powiedział europoseł Marek Belka (SLD/S&D).

Podczas debaty PAP dotyczącej ewentualnych zmian, jakie przyniesie Konferencja ws. przyszłości Europy, Belka zwrócił uwagę, że kryzysy - takie jak pandemia COVID-19 - pokazują, że „państwa nie mogą sobie poradzić z pewnymi niebezpieczeństwami same”. „W efekcie mamy dalszy postęp w integracji ekonomicznej. Ja nie mówię o kontynuacji działań w ramach unii bankowej czy unii rynków kapitałowych, ale właściwie zdecydowaliśmy, że UE stanie się podmiotem fiskalnym, stanie się do pewnego stopnia unią fiskalną posiadającą zarówno wspólny dług, jak i wspólne dochody, podatki. To jest dla ekonomisty zmiana rewolucyjna, fundamentalna. A skąd się ona wzięła? Z konieczności wspólnego przeciwdziałania kryzysowi wywołanego pandemią” – zaznaczył.

Dodał, że „akurat w tym przypadku obeszło się bez konieczności zmiany traktatu, ale przecież to nie jedyne wyzwanie, jakie nas czeka jako kontynent ws. polityki zagranicznej, przeciwdziałania niepożądanej imigracji, obrony granic”. „To są wszystko rzeczy, które coraz bardziej wydają się być niezbędne dla funkcjonowania wszystkich krajów UE, ale na to potrzebny jest mechanizm współdziałania. Jak wiemy, w tych sprawach obowiązuje jednomyślność. Cóż, możemy sobie marzyć o wspólnej polityce wobec Chin, a powiedzmy sobie Viktor Orban ma w tej sprawie inną wizję i jego weto może nam uniemożliwić wspólne działanie wobec pewnego jednak niebezpieczeństwa, jakim są Chiny dla zachodniej cywilizacji. Wydaje się więc, że tutaj warto byłoby podyskutować, czy zasada jednomyślności nie powinna być zastąpiona bardziej elastyczną zasadą głosowania większościowego” – stwierdził b. premier.

9 maja br., w Dniu Europy, została zainaugurowana Konferencja w sprawie przyszłości Europy, czyli seria debat i dyskusji o przyszłości Europy. Konferencja stanowi forum debaty z obywatelami oraz organizacjami pozarządowymi na temat wyzwań i priorytetów stojących przed UE.

W ramach Konferencji obywatele Unii Europejskiej mogą zgłaszać uwagi, komentować pomysły, organizować wydarzenia i brać udział w spotkaniach i debatach za pośrednictwem wielojęzycznej platformy cyfrowej https://futureu.europa.eu/. Została ona uruchomiona już w kwietniu b.r. przez zarząd Konferencji, w którego skład wchodzą przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, Rady Unii Europejskiej i Komisji Europejskiej.

dap/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.