Sobota, 20 Kwiecień 2024

Balt: państwa UE muszą włożyć więcej wysiłku, żeby zrealizować cele klimatyczne (wideo)

03.04.2024, 09:51 Aktualizuj: 03.04.2024, 12:06

„Cele klimatyczne które zaplanowaliśmy dla Unii Europejskiej są do realizacji, ale państwa Unii Europejskiej muszą włożyć więcej wysiłku, żeby udało się te cele zrealizować” - powiedział PAP europoseł Marek Balt z S&D. Według europosła Unia Europejska powinna bardziej zaangażować się w działania na rzecz klimatu w Europie i na świecie.

Dobiega końca obecna kadencja Parlamentu Europejskiego. W związku z tym w cyklu materiałów wideo „PE na ostatniej prostej kadencji 2019-2024” przedstawiamy wypowiedzi polskich europosłów podsumowujące ostatnie pięć lat pracy w Strasburgu i Brukseli.

Z perspektywy Marka Balta UE dobrze przygotowała się do walki ze zmianami klimatycznymi. Ocenia jednak, że do realizacji celów klimatycznych niezbędny będzie większy wysiłek państw członkowskich. Jego zdaniem, UE powinna bardziej zaangażować się w działania na świecie i wspomóc biedniejsze regiony w walce ze skutkami zmian klimatycznych. 

„Przypomnę, że 50 lat temu w Afryce mieszkało 200 milionów obywateli, obecnie mieszka miliard 500 milionów obywateli. 50 lat temu w Unii Europejskiej mieszkało 500 milionów obywateli, obecnie nadal mieszka 500 milionów. Musimy pomóc innym krajom świata w walce ze zmianami klimatu, żeby w tamtych krajach dało się żyć” – powiedział europoseł.

Wskazał też, że w mijającej kadencji Parlamentu Europejskiego instytucje unijne wydatnie wspomogły państwa członkowskie w walce z pandemią Covid-19. 

„Szczepionki wynalezione przy pomocy Komisji Europejskiej, Unii Europejskiej i dostarczone przez instytucje europejskie pomogły uratować życie i zdrowie setki tysięcy obywateli Unii Europejskiej” – powiedział Balt.

Według europosła udało się również odbudować pozycję Polski w Unii Europejskiej oraz pozyskać wsparcie „Unii Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej w dążeniu do przywrócenia samorządności i przywrócenia Polski do europejskiej rodziny”.

Dotychczas w cyklu „PE na ostatniej prostej kadencji 2019-2024” opublikowaliśmy wypowiedzi: Roberta Biedronia, Joachima Brudzińskiego, Włodzimierza Cimoszewicza, Anny Fotygi, Jana Olbrychta, Jacka Saryusza-Wolskiego, Łukasza Kohuta, Jadwigi Wiśniewskiej, Andrzeja Halickiego, Janiny Ochojskiej, Anny Zalewskiej, Ewy Kopacz, Ryszarda Czarneckiego, Marka Belki i Witolda Wszczykowskiego.

Opinie kolejnych eurodeputowanych będą prezentowane w kolejnych tygodniach. Przed zakończeniem bieżącej kadencji planujemy odbyć rozmowy ze wszystkimi reprezentantami polskich sił politycznych w Parlamencie Europejskim.

sn/ mr/

ep
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy i nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.