Wtorek, 26 Listopad 2024

Badanie UE wskazuje na poparcie dla większej roli unijnego zarządzania kryzysowego

10.05.2021, 12:54 Aktualizuj: 26.05.2021, 08:04
© European Union 2021 - Source : EP
© European Union 2021 - Source : EP

Ośmiu na dziesięciu Europejczyków (81 proc.) zgadza się, że jednym z priorytetów rozpoczętej Konferencji na temat przyszłości UE powinno być określenie skutecznego sposobu radzenia sobie przez UE z kryzysami takimi jak pandemia Covid-19 – wynika z badania Eurobarometru.

Parlament Europejski w związku z zainagurowaną w niedzielę Konferencją w sprawie przyszłości Europy, w ramach której przewidziano wiele debat przedstawicieli unijnych instytucji z obywatelami państw UE, opublikował wyniki badania Eurobarometru.

Badanie pokazuje, że ośmiu na dziesięciu Europejczyków (81 proc.) zgadza się, że konferencja powinna w pierwszej kolejności zająć się tym, jak UE mogłaby lepiej radzić sobie z sytuacjami kryzysowymi, takimi jak epidemia koronawirusa, w tym ponad jedna trzecia (38 proc.) zdecydowanie się z tym zgadza.

Europejczycy, którzy są gotowi zaangażować się w prace Konferencji w sprawie przyszłości Europy, najchętniej zrobiliby to w ramach spotkań w swojej okolicy, takich jak debaty obywatelskie lub zgromadzenia (44 proc.). Za atrakcyjny sposób zaangażowania się w proces gromadzenia pomysłów w ramach konferencji obywatele uważają udzielenie odpowiedzi na pytania zawarte w ankiecie (34 proc.), zgłaszanie pomysłów i propozycji politykom europejskim i krajowym (31 proc.) oraz udział w konsultacjach internetowych za pośrednictwem platform dyskusyjnych (30 proc.).

Ponad ośmiu na dziesięciu Europejczyków (83 proc.) zgadza się, że konferencja powinna szczególnie angażować młodych uczestników w celu promowania nowych pomysłów, w tym czterech na dziesięciu (40 proc.) całkowicie się z tym zgadza.

Dwie trzecie Europejczyków (66 proc.) zgadza się przy tym, że projekt UE oferuje młodzieży europejskiej perspektywy na przyszłość. Podobny odsetek (65 proc.) zgadza się, że UE jest miejscem stabilności w niespokojnym świecie, choć jest on niższy niż w poprzednim badaniu w 2018 roku (-11 punktów procentowych).

Badanie na temat przyszłości Europy dotyczyło również kwestii związanych z wyborami europejskimi i wyborem przewodniczącego Komisji. Według badania, respondenci dwukrotnie częściej popierają głosowanie na listy ponadnarodowe w wyborach do Parlamentu Europejskiego jako dobre rozwiązanie (42 proc.), w porównaniu z zaledwie jednym na pięciu respondentów odrzucających ten pomysł (19 proc.). 36 proc. nie ma zdania.

Ponad dwie trzecie respondentów popiera proces wyboru przewodniczącego Komisji Europejskiej poprzez wybór głównych kandydatów w wyborach europejskich, natomiast mniej niż jedna czwarta (22 proc.) twierdzi, że nie popiera tego procesu.

Podczas gdy 61 proc. respondentów zgadza się, że taki proces miałby sens tylko wtedy, gdyby obywatele UE mieli możliwość głosowania na listy ponadnarodowe, prawie dwie trzecie respondentów (64 proc.) zgadza się, że takie podejście przyniosłoby większą przejrzystość procesu wyboru przewodniczącego Komisji Europejskiej. Obywatele uważają, że dałoby to również większą legitymację Komisji Europejskiej (63 proc.) oraz że stanowiłoby znaczący postęp dla demokracji w UE (62 proc.).

Specjalne badanie Eurobarometru nr 500 "Przyszłość Europy" przeprowadzono w dniach od 22 października do 20 listopada 2020 r. w 27 państwach członkowskich UE na zlecenie Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. Badanie przeprowadzono metodą face-to-face i uzupełniono o wywiady online, gdy było to konieczne ze względu na pandemię. W sumie przeprowadzono ponad 27 tys. wywiadów.

kic/

 

 

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.