Sobota, 22 Czerwiec 2024

Adamowicz: namawiam wszystkich i proszę, żeby poszli na wybory (wideo)

05.06.2024, 08:11 Aktualizuj: 06.06.2024, 11:45

Namawiam wszystkich i proszę, żeby poszli na wybory. To jest nie tylko nasz obowiązek, ale i nasz przywilej, bo to Państwo zdecydujecie, jaki kształt będzie miał przyszły Parlament Europejski, jakie wartości będzie będą mu najbliższe i w jakim kierunku pójdzie integracja europejska – mówi europosłanka EPL Magdalena Adamowicz.

Dobiega końca obecna kadencja Parlamentu Europejskiego. W związku z tym w cyklu materiałów wideo „PE na ostatniej prostej kadencji 2019-2024” przedstawiamy wypowiedzi polskich europosłów podsumowujące ostatnie pięć lat pracy w Strasburgu i Brukseli.

„Ja do polityki weszłam po tragicznej śmierci mojego męża, kiedy to postanowiłam przeciwdziałać dezinformacji i mowie nienawiści. Dlatego w mojej agendzie pojawiły się trzy główne cele. Po pierwsze wzmacnianie wolnych i niezależnych mediów, ochrona dziennikarzy, a po trzecie walka z mową nienawiści i przestępstwami, które są jej skutkiem” – powiedziała Adamowicz.

Eurodeputowana EPL przypomniała, że od razu po objęciu mandatu w PE dostała do przygotowania sprawozdanie dotyczące wzmocnienia mediów, ochrony dziennikarzy, walki z dezinformacją i walki z przestępstwami z nienawiści.

„To sprawozdanie zostało przegłosowane zdecydowaną większością głosów. 550 posłów głosowało za i od razu wyznaczyło to kierunki pracy na całą kadencję Parlamentu” – stwierdziła Adamowicz.

Wśród dokonań PE z tego obszaru Adamowicz wymieniła m.in. tzw. dyrektywę anty-SLAPP chroniącą dziennikarzy i aktywistów przed nękaniem pozwami oraz akt o wolności mediów w Unii Europejskiej. Zwróciła również uwagę na wpisanie mowy nienawiści i nawoływania do nienawiści na listę tzw. przestępstw europejskich.

„Uważam tę kadencję za kadencję bardzo udaną, ale przed nami jeszcze kolejne zadania, kolejne wyzwania, dlatego też namawiam wszystkich i proszę, żeby poszli na wybory. Dlatego, że to jest nie tylko nasz obowiązek, ale to jest nas przywilej, bo to państwo zdecydujecie, jaki kształt będzie miał przyszły Parlament Europejski, jakie wartości będzie będą mu najbliższe, w jakim kierunku nasza integracja pójdzie? Tak że pamiętajcie 9 czerwca, żeby skorzystać ze swoich wyborczych praw” – powiedziała Adamowicz.

Dotychczas w cyklu „PE na ostatniej prostej kadencji 2019-2024” opublikowaliśmy wypowiedzi: Roberta Biedronia, Joachima Brudzińskiego, Włodzimierza Cimoszewicza, Anny Fotygi, Jana Olbrychta, Jacka Saryusza-Wolskiego, Łukasza Kohuta, Jadwigi Wiśniewskiej, Andrzeja Halickiego, Janiny Ochojskiej, Anny Zalewskiej, Ewy Kopacz, Ryszarda Czarneckiego, Marka Belki, Witolda Waszczykowskiego, Marka Balta, Grzegorza Tobiszowskiego, Beaty Kempy, Róży Thun, Bogusława Liberadzkiego, Kosmy Złotowskiego, Leszka Millera, Elżbiety Rafalskiej, Tomasza Frankowskiego, Patryka Jakiego, Janusza Lewandowskiego, Bogdana Rzońcy, Elżbiety Łukacijewskiej, Adama Bielana, Jerzego Buzka i Adama Jarubasa. Opinie ostatnich kilkorga eurodeputowanych, którzy wzięli udział w naszym projekcie, będą prezentowane w najbliższych dniach.

mam/

ep
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy i nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.