Poniedziałek, 25 Września 2023

44 mln euro dla kolejnego ZIT-u w Wielkopolsce

19.09.2023, 11:12 Aktualizuj: 19.09.2023, 11:15
Fot.UMWW
Fot.UMWW

Ponad 44 mln euro trafi do 25 samorządów z aglomeracji kalisko – ostrowskiej na kontynuację projektów realizowanych w formule Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Pieniądze pochodzą z programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027.

Samorządowcy ze Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko-Ostrowska oraz marszałek województwa Marek Woźniak porozumienie w sprawie ZIT-u podpisali w zabytkowych murach Pałacu w Lewkowie. Obiekt ten, jeden z najokazalszych klasycystycznych rezydencji w regionie, w ostatnich latach, dzięki 14,5 mln zł unijnego wsparcia, przeszedł gruntowny remont. Był to jeden z 70 znaczących projektów, które w ramach ZIT-ów udało się zrealizować na terenie aglomeracji kalisko–ostrowskiej. Urząd marszałkowski przypomina też rewitalizacje Kalisza, pałacu w Koźminku i Przybysławicach, zabytkowego kościoła w Odolanowie, liczne remonty domów kultury, budowa Centrum Kształcenie Praktycznego w Ostrowie Wlkp. 

Na najbliższe lata samorządowcy wskazali kilka obszarów priorytetowych. Prawie 39 mln euro planują wydać na projekty infrastrukturalne. Głównie na kontynuację rozbudowy e-usług publicznych dla mieszkańców. Nie zabraknie również działań związanych z adaptacją do zmian klimatu. Najwięcej pieniędzy – ponad 21,5 mln euro - trafi na infrastrukturę transportu miejskiego. W planach są zakupy nowych autobusów zero lub nisko-emisyjnych, budowa ścieżek rowerowych czy węzłów przesiadkowych. Chodzi o rozwiązania, które mają w większym stopniu zachęcić mieszkańców do korzystania z transportu publicznego. 

Wzorem poprzednich lat będzie realizowanych sporo projektów społecznych i zdrowotnych, jak również służących integracji mieszkańców. Łącznie zostanie wydane na ten cel ponad 5 mln euro. 

Marszałek Woźniak podkreśla, że doświadczenia ostatnich lat pokazują, że ZIT-y przysłużyły się utrwaleniu współpracy między poszczególnymi samorządami. "Efektem są projekty, których realizacja wykraczała poza obszar pojedynczej gminy. Mamy za sobą kilka znaczących realizacji w obszarze zeroemisyjnego transportu oraz rewitalizacji. Obecnie uznaliśmy, że jeśli chodzi o ZIT-y, kluczowe będą cyfryzacja usług publicznych, zielona polityka i mobilność miejska. Natomiast w przypadku Europejskiego Funduszu Społecznego postawimy na kompleksowe programy kształcenia ogólnego i zawodowego, integracja mieszkańców z naciskiem na seniorów" – dodaje Woźniak.

Stowarzyszenie Aglomeracja Kalisko-Ostrowska, zrzeszające 25 jednostek samorządu terytorialnego (2 miasta, 7 gmin miejsko-wiejskich, 13 gmin wiejskich i 3 powiaty) obejmuje swoim zasięgiem powierzchnię 2,7 tys. km kw.;  mieszka tam ponad 377 tys. osób. 

woj/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.