20. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej będzie tematem nowego komiksu z cyklu „Paneuropa”, wydawanego przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. W komiksie, który będzie miał też śląską wersję językową, pojawić się mają m.in. Rybnik i tamtejsza Zabytkowa Kopalnia Ignacy.
Będzie to kontynuacja cyklu wydawnictw polskiego przedstawicielstwa KE. Motywami przewodnimi dotychczas wydanych komiksów były: ochrona dziedzictwa kulturowego Europy, walka z zanieczyszczeniem powietrza, zmagania z następstwami pandemii COVID-19, przemyt ludzi, brak równości i akceptacji dla różnorodności, a także solidarność z napadniętą przez Rosję Ukrainą.
Agnieszka Skupień z samorządu Rybnika, gdzie zostanie umieszczona część akcji tegorocznej części komiksu, przekazała w piątek, że publikacja trafi do rąk czytelników we wrześniu br. Wśród partnerów tej edycji akcji będą Rybnik i tamtejsza Zabytkowa Kopalni Ignacy, przywoływana w komiksie jako przykład udanego przedsięwzięcia wspartego Funduszami Europejskimi, a także Śląski Związek Gmin i Powiatów.
Inicjatorzy komiksowej serii wskazują, że w „Paneuropie” świat realny miesza się z fantastyką, a bohaterów w walce dobra ze złem wspomagają postacie zaczerpnięte z europejskich mitologii, podań i legend. Fabuła jest osadzana w różnych polskich miastach, które w kolejnych latach partnerują wydawnictwu.
Jak powiedział, cytowany przez Skupień, Sebastian Rysz, koordynujący prace nad komiksem z ramienia Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce tak, jak w poprzednich latach, fabuła komiksu będzie częściowo osadzona na Śląsku – „regionie, którego gospodarze wiedzą, jak czerpać korzyści z członkostwa Polski w Unii Europejskiej”.
„Znaczenie Śląska jako partnera wydawnictwa podkreśla również fakt, że jego kolejnym partnerem jest Śląski Związek Gmin i Powiatów. (…) Rybnik, z korzyścią dla mieszkanek i mieszkańców (…) potrafi przeprowadzać tak wspaniałe projekty jak rewitalizacja Zabytkowej Kopalni Ignacy, która stała się jedną z ikon miasta, świadczących o jego przeszłości i przyszłości” - zaznaczył Rysz.
Wiceprezydent Rybnika Wojciech Kiljańczyk przypomniał, że rewitalizacja Zabytkowej Kopalni Ignacy trwa od kilkunastu lat. „To wyzwanie dla budżetu miasta, ale i radość z przywrócenia do życia ważnej przestrzeni industrialnej. Od 2006 r. kolejne inwestycje w tym obiekcie realizowaliśmy w ramach pięciu projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej” - zaznaczył Kiljańczyk.
„Łączne nakłady sięgnęły już blisko 35,5 mln zł, z czego ponad 16 mln zł to dofinansowanie unijne. Przed nami kolejne wyzwania, bo rewitalizacja Zabytkowej Kopalni Ignacy wciąż trwa, w planach mamy zagospodarowanie kolejnego budynku administracyjno-usługowego. Również na to zadanie będziemy starać się o unijne dotacje” - zasygnalizował wiceprezydent.
Otwarcie zrewitalizowanego kompleksu Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku, po zakończeniu zasadniczego etapu rewitalizacji i udostępnieniu jej zaplanowanych atrakcji, odbyło się w czerwcu 2022 r. w 230. rocznicę powstania kopalni Hoym, jak pierwotnie nazywał się zakład. Główną atrakcją jest interaktywna wystawa stała „Wiek pary”.
„Odwiedzając tą fantastyczną lokalizację można zdobyć wiedzę na temat historii miasta i regionu, a samo miejsce jest doskonałą przestrzenią spotkań, platformą nauki i aktywizacji lokalnych środowisk. Między innymi dlatego podjęliśmy decyzję o organizacji w Zabytkowej Kopalni Ignacy warsztatów plastycznych dla kreatywnej młodzieży, które wpisują się w Europejski Rok Umiejętności” - podkreślił Rysz.
Zasygnalizował, że nowa część „Paneuropy” opowiadać będzie o historii sukcesu, jakim jest członkostwo Polski we Wspólnocie oraz innych państw, które przystąpiły do Unii Europejskiej w 2004 r. Ma również zakreślić horyzont przyszłości Unii Europejskiej, a wraz z nią Polski i krajów regionu.
Scenariusz najnowszej „Paneuropy” napisał Dominik Szcześniak. Ilustracje wykonają Rafał Szłapa, Grzegorz Pawlak i Robert Służały - wszyscy już pracowali w poprzednich edycjach przedsięwzięcia. Rafał Szłapa poprowadził też już w Zabytkowej Kopalni Ignacy warsztaty komiksowe dla młodych mieszkańców Rybnika.
Warsztaty „Umiejętności dla sektora przemysłów kreatywnych w Europejskim Roku Umiejętności” są organizowane w ramach Europejskiego Roku Umiejętności, a ich uczestnicy mogą doskonalić umiejętności pomocne w dalszym kształceniu. Przemysły kreatywne mogą stać się bowiem ich przyszłym miejscem pracy. Warsztaty odbyły się wcześniej w Łodzi, Rzeszowie oraz Pszczynie. Najzdolniejsi uczestnicy mogą zostać zaproszeni do współtworzenia grafik wykorzystywanych w „Paneuropie”.
Premiera najnowszego tomu komiksu „Paneuropa” planowana jest we wrześniu br. podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Prezentacja komiksu na Śląsku będzie miała miejsce w czasie jesiennych Targów Książki w Katowicach. Tegoroczna edycja po raz drugi będzie miała śląską wersję językową.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ aszw/