Piątek, 20 Maj 2022

Założenie i prowadzenie firmy w UE będzie tańsze i łatwiejsze

05.02.2019, 13:21 Aktualizuj: 07.02.2019, 09:07
© European Union 2012 - EP/Thierry Roge
© European Union 2012 - EP/Thierry Roge

Ku końcowi zbliża się procedura legislacyjna dyrektywy dotyczącej stosowania narzędzi i procesów cyfrowych w Prawie spółek; negocjatorzy unijnych instytucji uzgodnili wspólny projekt zmian w tym akcie prawnym. Dzięki tym przepisom założenie i prowadzenie firmy w UE będzie tańsze i łatwiejsze.

Projekt przewiduje, że każdy obywatel UE chcący rozpocząć działalność gospodarczą w innym kraju unijnym będzie mógł zarejestrować firmę przez internet; wszelkie procedury z tym związane będą mogły być przeprowadzone online. Krajowe portale dedykowane temu celowi będą bezpłatne, skonfigurowane w sposób zrozumiały i przyjazny dla użytkowników zza granicy. Dyrektywa przewiduje stosowanie zasady jednorazowości - „once only” - która oznacza, że dokumenty i informacje będą składane przez przedsiębiorcę przy rejestracji i do rejestrów przedsiębiorców tylko raz.

Jednocześnie proponowane przepisy nie zmieniają właściwych dla każdego z państw członkowskich warunków rejestracji, np. w zakresie przeciwdziałania oszustwom finansowym, czy uczestnictwa notariuszy w procesie rejestracji. W szczególności system informatyczny ma weryfikować, czy osoby mające kierować firmą za granicą nie zostały zdyskwalifikowane w którymś z państw unijnych.

Rejestracja firmy online ma zajmować o połowę krótszy czas niż obecnie. Przedsiębiorcy zaoszczędzą rocznie od 42 do 84 mln euro.

Sprawozdawca Komisji Prawnej Parlamentu Europejskiego Tadeusz Zwiefka (EPP) przekonuje, że zarówno PE, jak i Komisji Europejskiej, przyświeca jeden cel: stworzenie europejskim przedsiębiorcom nowoczesnego, bezpiecznego i transparentnego środowiska do prowadzenia biznesu. "Internet jest częścią naszego codziennego życia, najwyższy więc czas, aby europejscy przedsiębiorcy mogli skorzystać z istniejących technologii wtedy, kiedy myślą o rozpoczęciu działalności poza granicami kraju, w którym mieszkają. Europejskie prawo spółek musi odpowiadać standardom XXI wieku” - uważa Zwiefka.

Zgodnie z danymi Komisji Europejskiej obecnie w państwach unijnych zarejestrowanych jest ok. 24 mln firm, 80 proc. z nich to spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Tylko w 17 państwach UE  istnieje możliwość założenia firmy online, a systemy e-administracji nie są ze sobą kompatybilne.

Obecnie porozumienie będzie potwierdzane przez Komitet Stałych Przedstawicieli Rządów Państw Członkowskich (Coreper) i Komisję Prawną PE. Następnie dyrektywa zostanie rozpatrzona na posiedzeniu plenarnym PE i przez Radę UE.

woj/

Więcej o:

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.