Piątek, 1 Marzec 2024

Włodzimierz Cimoszewicz: wprowadźmy paneuropejskie konsultacje online inicjowane przez PE

01.12.2023, 09:11 Aktualizuj: 28.12.2023, 13:21

Zaproponowałem Parlamentowi Europejskiemu organizowanie ogólnoeuropejskich konsultacji online prowadzonych z jego inicjatywy – powiedział serwisowi EuroPAP News polski eurodeputowany Włodzimierz Cimoszewicz (S&D).

Jak poinformował Cimoszewicz, PE zajmował się w ostatnich miesiącach refleksją nad działaniami zmierzającymi do wzmacniania demokracji w państwach członkowskich oraz umacniania swojej roli w UE. Źródłem części proponowanych rozwiązań były konkluzje zawarte w raporcie końcowym z prowadzonej w latach 2021-2022 Konferencji w sprawie przyszłości Europy, w szczególności te, które dotyczyły demokracji partycypacyjnej w formie paneli obywatelskich czy też tzw. agory internetowej.

„Ja dodałem do tego, jak mi się wydaje, daleko idącą propozycję zorganizowania w płaszczyźnie internetowej konsultacji ogólnoeuropejskich z inicjatywy Parlamentu Europejskiego” – powiedział Cimoszewicz. „Wyobrażam sobie, że Parlament zadałby pewne pytania. Można sobie wyobrazić zarówno pytania fundamentalne, czy chcesz wzmocnienia wspólnej polityki zagranicznej, jak i pytania bardzo konkretne - czy chciałbyś, żeby Komisja Europejska przyjęła regulacje wprowadzające np. darmowe WiFi na pokładach samolotów? Ponad miliard ludzi rocznie w Europie lata samolotami i traci wiele miliardów godzin, nie mogąc np. skorzystać z internetu” – dodał.

Zdaniem polskiego europosła taka forma konsultacji społecznych wzmacniałaby poczucie obywateli państw członkowskich, że są słuchani, a ich zdanie liczy się przy kształtowaniu unijnej polityki. Jak zaznaczył Cimoszewicz, efektem takich konsultacji mogłyby nowe inicjatywy ustawodawcze PE, ale również obywatelski wkład w negocjacje międzyinstytucjonalne z Komisją Europejską oraz Radą w trakcie uzgadniania projektów unijnych regulacji.

mam/

ep
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy i nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.