Sobota, 22 Czerwiec 2024

Wielkopolskie: obwodnica Gostynia udostępniona kierowcom

04.12.2023, 14:49 Aktualizuj: 04.12.2023, 14:51
Nowa obwodnica Gostynia udostępniona kierowcom; Fot.: UMWW
Nowa obwodnica Gostynia udostępniona kierowcom; Fot.: UMWW

Wybudowana za ok. 140 mln zł obwodnica Gostynia w ciągu drogi wojewódzkiej nr 434 została udostępniona kierowcom – poinformował w poniedziałek samorząd województwa wielkopolskiego. Nowa trasa o długości ok. 8 km została zrealizowana z udziałem funduszy z UE z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

W poniedziałek 4 grudnia odbyła się uroczystość oddania do użytku obejścia Gostynia o długości 8,4 km wybudowanego przez samorząd województwa wielkopolskiego.

    „Jestem niezwykle zadowolony, bo ta obwodnica była jednym z moich osobistych priorytetów w rozwoju województwa i szczęśliwie udało się ją zrealizować. Byliśmy zdeterminowani, by tę inwestycję - pomimo trudności, w tym finansowych - doprowadzić do szczęśliwego finału” – powiedział podczas otwarcia nowej trasy Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

Warta blisko 140 mln zł marszałkowska inwestycja ma wyprowadzić ruch tranzytowy z miasta, zlikwidować tzw. wąskie gardło w układzie komunikacyjnym Gostynia, poprawić bezpieczeństwo użytkowników drogi i komfort życia mieszkańców miejscowości.

    „To zakończenie największej kwotowo inwestycji drogowej samorządu województwa w całej historii jego istnienia. (…) Stała się faktem, choć wielu sceptyków uważało, że nie damy rady, bo budowa musi potrwać trzy lata. Nam się tymczasem tak potężną inwestycję udało zakończyć w niecałe dwa” – podkreślił Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

W ramach zakończonego projektu powstał także m.in. most na rzece Stara Kania oraz wiadukt nad linią kolejową.

    „Budowa obwodnic wpływa na rozwój terenów wokół. Liczymy, że ta inwestycja spowoduje szybszy rozwój naszej strefy przemysłowej, ale też rozwój zachodniej części gminy Piaski” – zaznaczył Wiesław Glapka, wójt przylegającej do obwodnicy Gostynia gminy Piaski.

Inwestycja drogowa została zrealizowana przez samorząd województwa wielkopolskiego przy wsparciu funduszy unijnych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

rkj/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.