Sobota, 3 Grudzień 2022

Wiceszefowa PE Kopacz: metoda in vitro powinna być finansowana w ramach Europejskiej Unii Zdrowotnej

02.06.2022, 13:50 Aktualizuj: 06.06.2022, 07:46
© European Union 2021 - Source : EP
© European Union 2021 - Source : EP

Metoda in vitro powinna być finansowana w ramach Europejskiej Unii Zdrowotnej. Obywatele UE muszą mieć szerszy dostęp do procedury wspomaganego rozrodu i pomocy finansowej państwa w tym procesie. W Europie rodzi się coraz mniej dzieci, społeczeństwa się starzeją – mówiła podczas briefingu w Parlamencie Europejskim była premier, wiceszefowa PE Ewa Kopacz (PO).

W europarlamencie odbyła się konferencja z udziałem Małgorzaty Rozenek-Majdan z Fundacji MRM i ekspertów w związku ze Światowym Dniem In Vitro.

Jak mówiła Kopacz na briefingu po konferencji, obywatele UE muszą mieć szerszy dostęp do procedury wspomaganego rozrodu i pomocy finansowej państwa w tym procesie. „W Europie rodzi się coraz mniej dzieci, społeczeństwo się starzeje. Niepłodność tymczasem tak naprawdę jest dziś epidemią” – powiedziała.

Wskazała, że o tym problemie należy rozmawiać w kontekście finansowania z Europejskiej Unii Zdrowotnej. „To temat, który często poruszam. Solidarność dała o sobie znać podczas pandemii. Jeśli są kraje, które dziś nie radzą sobie w wymiarze organizacji systemu ochrony zdrowia, a leży to wyłącznie w ich narodowych kompetencjach, to są obszary, które można byłoby weprzeć na poziomie UE. W ramach unii zdrowotnej takim obszarem byłoby chociażby finansowanie metody in vitro” – zaznaczyła Kopacz.

Wskazała, że w krajach tradycyjnie katolickich, jak Włochy i Hiszpania, metoda in vitro jest obecnie promowana i rodzi się dzięki niej dużo dzieci. „To pozwala tym, którzy bardzo chcą mieć własne dziecko, chcą założyć rodzinę, a nie mają możliwości finansowych, otrzymać to szczęście. To jest obowiązek rządzących, by zapewnić ku temu warunki” – zaznaczyła wiceszefowa PE.

W konferencji wzięła też udział Małgorzata Rozenek-Majdan z Fundacji MRM. Wskazała, że w latach 2013-2016 w Polsce program rządowy dotyczący wsparcia in vitro doprowadził do urodzenia ponad 22 tys. dzieci. Dlatego – jej zdaniem - Polska powinna przywrócić refundację in vitro z budżetu państwa.

„Cieszę się, że z inicjatywy wiceprzewodniczącej PE mieliśmy możliwości porozmawiania o przywróceniu refundacji in vitro z budżetu państwa. Problem z płodnością dotyczy coraz większej liczby obywateli. Ten problem się pogłębia” - mówiła Rozenek-Majdan na briefingu.

Kopacz wskazała, że temat finansowania in vitro będzie nadal poruszany w Parlamencie Europejskim. „To początek drogi” – podkreśliła.

luo/ ap/ kic/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.