Sobota, 22 Czerwiec 2024

Waszczykowski: Kadencja skandali i podziałów (wideo)

02.04.2024, 12:57 Aktualizuj: 05.04.2024, 13:39

„Jestem rozczarowany pracą w Parlamencie Europejskim” – powiedział PAP europoseł EKR Witold Waszczykowski. W jego ocenie dobiegająca końca kadencja 2019-2024 upłynęła w PE pod znakiem skandali i podziałów, a instytucje unijne „nie rozwiązały praktycznie żadnego problemu”.

Dobiega końca obecna kadencja Parlamentu Europejskiego. W związku z tym w cyklu materiałów wideo „PE na ostatniej prostej kadencji 2019-2024” przedstawiamy wypowiedzi polskich europosłów podsumowujące ostatnie pięć lat pracy w Strasburgu i Brukseli.

„To była bardzo trudna kadencja. Banalną oczywistością jest powiedzieć, że była skażona najpierw COVID-em, a potem rosyjską agresją. To była po raz pierwszy chyba kadencja wielkich skandali korupcyjnych, za co można obwiniać parlament, nieograniczoną ambicję wtrącania się we wszystkie sprawy światowe” – stwierdził Waszczykowski.

Europoseł powiedział, że jest rozczarowany pracą w Parlamencie Europejskim, dlatego że jest on rozdarty licznymi podziałami.

„Lewicowo-liberalna większość ogranicza swobody i swoją ideologię włącza również w rozwiązania ekonomiczne, ekologiczne i klimatyczne, co powoduje, że przyjmujemy prawo europejskie, które nam szkodzi i powoduje, że Europa traci konkurencyjność w porównaniu z innymi kontynentami” – podkreślił europoseł EKR.

Waszczykowski zwrócił również uwagę na spory dotyczące przyszłości UE, które toczą się miedzy federalistami a suwerenistami oraz podziały pomiędzy krajami północy i południa dotyczące polityki ekonomicznej i fiskalnej.

„Europarlament czy Komisja (Europejska – PAP) z nim współpracująca, w ostatnich pięciu latach nie rozwiązały praktycznie żadnego problemu” – ocenił Waszczykowski.

Jego zdaniem KE poniosła w tej kadencji wielką klęskę geopolityczną - miała bowiem ambicje, żeby Europa promowała swoje wartości i rozwiązania na cały świat, tymczasem nie poradziła sobie z własnymi problemami.

Dotychczas w cyklu „PE na ostatniej prostej kadencji 2019-2024” opublikowaliśmy wypowiedzi: Roberta Biedronia, Joachima Brudzińskiego, Włodzimierza Cimoszewicza, Anny Fotygi, Jana Olbrychta, Jacka Saryusza-Wolskiego, Łukasza Kohuta, Jadwigi Wiśniewskiej, Andrzeja Halickiego, Janiny Ochojskiej, Anny Zalewskiej, Ewy Kopacz, Ryszarda Czarneckiego i Marka Belki.

Opinie kolejnych eurodeputowanych będą prezentowane w kolejnych tygodniach. Przed zakończeniem bieżącej kadencji planujemy odbyć rozmowy ze wszystkimi reprezentantami polskich sił politycznych w Parlamencie Europejskim.

sn/ mam/

ep
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy i nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.