Piątek, 24 Maj 2024

Warszawa/ Koncert plenerowy "Sound of Europe" przed Teatrem Powszechnym - w sobotę

09.05.2024, 15:08 Aktualizuj: 09.05.2024, 20:48
Fot. PAP/Marcin Obara
Fot. PAP/Marcin Obara

Przed Teatrem Powszechnym w Warszawie 11 maja odbędzie się koncert plenerowy "Sound of Europe" organizowany z okazji 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej - poinformował PAP rzecznik prasowy teatru Mateusz Węgrzyn.

"+Sound of Europe+ to kompozycja na motywach +Ody do radości+ w wykonaniu połączonych zespołów Warsaw Improvisers Orchestra oraz Sound in Space Orchestra pod batutą Raya Dickaty'ego" - czytamy w przesłanej informacji.

Jak wyjaśniono, Sound in Space Orchestra to kolektyw performerów dźwięku, którzy uczestniczyli w warsztatach muzycznych "Sound in Space" pod egidą Raya Dickaty'ego, odbywających się dzięki Fundacji Strefa WolnoSłowa od 2017 r. w Teatrze Powszechnym. "Celem tych warsztatów jest tworzenie brzmienia przez profesjonalnych muzyków i nie-muzyków, pochodzących z różnych kultur i mających za sobą różne doświadczenia, poprzez grupową, wolną improwizację" - przypomniano w informacji.

"Twórczość grupy opiera się na praktyce +głębokiego słuchania+ (Deep Listening Excercise). Wydobywając dźwięk z przedmiotów, które zazwyczaj nie pełnią roli instrumentów, i komponując go z własnymi głosami, grupa kreuje abstrakcyjną przestrzeń polifoniczną i potęguje doznania słuchowe gości koncertu" - napisano.

Wyjaśniono, że Warsaw Improvisers Orchestra "to zespół oddający się spontanicznemu tworzeniu muzyki opartej na zasadach wolnej improwizacji – na wielką skalę". "Projekt powstał, aby umożliwić muzykom z Warszawy i okolic granie w dużym, improwizującym zespole, choć w trakcie występów formują się również mniejsze składy – duety, tercety, kwartety" - napisano.

"Na jednej scenie grają ze sobą zarówno doświadczeni, utytułowani muzycy, jak i osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z improwizacją na żywo. Wszyscy wynoszą z tych spotkań bardzo wiele, a obecność dyrygenta, który kieruje poczynaniami orkiestry i w większym lub mniejszym stopniu kontroluje przebieg koncertu, pilnując, by grupa nie zatraciła się w improwizacji, gwarantuje rezultaty, które są wartościowe również dla słuchaczy" - czytamy o zespole.

Założycielem Warsaw Improvisers Orchestra, jej głównym koordynatorem i dyrygentem jest saksofonista Ray Dickaty.

Początek koncertu "Sound of Europe" - 11 maja o godz. 17 w Ogrodzie Powszechnym, czyli przed głównym wejściem do Teatru Powszechnego w Warszawie.

Wydarzenie realizowane jest dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

gj/ aba/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.