Niedziela, 6 Lipiec 2025

Walka z dezinformacją, brexit i wyzwania szczytu klimatycznego w NY tematami wrześniowej sesji PE

13.09.2019, 10:37 Aktualizuj: 16.09.2019, 08:49
Fot. PAP/Parlament Europejski
Fot. PAP/Parlament Europejski

Dyskusja o dezinformacji i brexicie, debata o wyzwaniach dotyczących neutralności klimatycznej UE, a także głosowanie nad kandydatką na szefa EBC – to najważniejsze punkty sesji Parlamentu Europejskiego, która odbędzie się w dniach 16-19 września br. 

Jednym z pierwszych punktów nadchodzącej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego będzie głosowanie nad kandydaturą Christine Lagarde na kolejną szefową Europejskiego Banku Centralnego. Jeśli otrzyma rekomendację europarlamentu podczas wtorkowego głosowania plenarnego to będzie o krok od zostania nową prezes EBC.

Zanim jednak dojdzie do tajnego głosowania na sesji plenarnej odbędzie się debata. Christine Lagarde otrzymała już rekomendajcję parlamentarnej Komisji Gospodarczej i Monetarnej po wysłuchaniu w zeszłym tygodniu.

PE wydaje opinię na temat tego, czy kandydat jest odpowiedni do pełnienia roli prezesa EBC, a ostateczną decyzją podejmuje Rada Europejska. Lagarde zastąpiłaby Mario Draghiego.

Z kolei we wtorek o godz. 15 na sesji plenarnej odbędzie się debata na temat dezinformacji oraz ingerencji w procesy demokratyczne w Europie. Rezolucja w tej sprawie zostanie poddana pod głosowanie w czwartek.

Podczas dyskusji europosłowie zastanowią się m.in. w jaki sposób przeciwdziałać atakom hakerów i kampaniom propagandowym pochodzącym z krajów spoza UE oraz rozpowszechnianiu fałszywych informacji.

W grudniu 2018 roku Komisja Europejska opublikowała plan działania przeciwko dezinformacji, a w marcu bieżącego roku Parlament przyjął rezolucję wskazującą Rosję, Chiny, Iran i Koreę Północną jako główne źródła dezinformacji w Europie.

We wtorek posłowie będą dyskutować z Komisją Europejską na temat wyzwań stojących przed UE w kontekście szczytu klimatycznego ONZ w Nowym Jorku. 

UE ma być neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla do roku 2050. Parlament wezwie państwa członkowskie do dotrzymania podjętych zobowiązań.

Szczyt w sprawie działań w dziedzinie klimatu, zwołany przez sekretarza generalnego ONZ António Guterresa, odbędzie się w sobotę 21 września, w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Potrwa do poniedziałku 23 września.

Państwa należące do ONZ i inni zainteresowani partnerzy omówią sposoby przyspieszenia działań na rzecz klimatu przed zaplanowaną na grudzień konferencją klimatyczną UNFCCC COP25 w stolicy Chile Santiago.

W środę, 17 września odbędzie się kolejna dyskusja europosłów z Michelem Barnierem na temat brexitu. Tego samego dnia Parlament odbędzie debatę i przyjmie rezolucję na temat postępów w procesie występowania Wielkiej Brytanii z UE.

Również w środę odbędzie się głosowanie PE w sprawie zatwierdzenia dodatkowych 100 mln euro na programy badawcze UE (80 mln euro na program "Horyzont 2020") i mobilność młodzieży (20 mln euro na program Erasmus+).

mp/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.