Sobota, 12 Czerwiec 2021

W tym tygodniu w PE: szczepionki, dochody UE, turystyka

22.03.2021, 17:24 Aktualizuj: 22.03.2021, 17:45
© European Union 2020 - Source : EP
© European Union 2020 - Source : EP

W tym tygodniu podczas spotkań w komisjach i na sesji plenarnej europosłowie zajmą się szczepionkami na COVID-19, systemem zasobów własnych UE i zrównoważoną turystyką.

Komisje parlamentarne

Szczepionki

We wtorek, Komisja Zdrowia Publicznego wysłucha najnowszych informacji na temat oceny i dopuszczenia do obrotu szczepionek na koronawirusa od dyrektor wykonawczej Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke.

Tego samego dnia Komisja Kontroli Budżetowej omówi z dyrektor generalną KE ds. zdrowia Sandrą Galliną obecny stan umowy zakupu z wyprzedzeniem na szczepionki na COVID-19 zawartej przez UE.

Sesja plenarna

Dochody UE

W czwartek europosłowie zagłosują nad reformą zasobów własnych UE, dzięki której zostaną wprowadzone nowe źródła dochodów UE, takie jak opłata za niepoddawane recyklingowi odpady opakowaniowe z tworzyw sztucznych.

Praworządność

W środę eurodeputowani zagłosują nad rezolucją, w której ponowią apel do Komisji Europejskiej o pilne uruchomienie mechanizmu praworządności w celu ochrony budżetu UE. Przepisy, zatwierdzone w grudniu przez europarlament, pozwoliłyby na zamrożenie lub zmniejszenie płatności z budżetu UE, jeśli państwo członkowskie naruszy przepisy unijne.

Produkty podwójnego zastosowania

Posłowie do PE zagłosują w czwartek nad nowymi przepisami dotyczącymi eksportu towarów podwójnego zastosowania - produktów, takich jak drony lub chemikalia, lub usług, które mogą być wykorzystywane do niewłaściwych celów - w celu uwzględnienia nowych technologii i lepszej ochrony praw człowieka.

Zrównoważona turystyka

Europosłowie zamierzają zaapelować do krajów UE, aby uwzględniły podróże i turystykę w swoich planach naprawy po COVID-19, aby wesprzeć sektory po kryzysie i pomóc im stać się czystszymi i bardziej zrównoważonymi. Chcą również wesprzeć europejską strategię obejmującą wspólne świadectwo szczepienia, aby ułatwić podróżowanie.

Nowa strategia EU-Afryka

W czwartek PE zagłosuje nad swoim wkładem do nowej strategii UE-Afryka, wzywając do przejścia od relacji „darczyńca-odbiorca” do bliższych i bardziej sprawiedliwych stosunków, aby stawić czoła wspólnym wyzwaniom, takim jak zmiany klimatyczne i pandemia.

Odpady morskie

Oczekuje się, że posłowie wezwą w czwartek do dalszego ograniczania produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych i wprowadzenia bardziej zrównoważonego sprzętu połowowego w celu zmniejszenia ilości odpadów morskich.

kic/

 

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.