Czwartek, 25 Kwiecień 2024

W tym tygodniu w PE: praworządność w Polsce, turystyka w UE i szczepionki

22.02.2021, 15:11 Aktualizuj: 23.02.2021, 16:08
© European Union 2020 - Source : EP
© European Union 2020 - Source : EP

Prawo do aborcji i praworządność w Polsce, unijna strategia na rzecz turystyki i produkcja szczepionek przeciwko COVID-19 – m.in. tymi tematami zajmie się w tym tygodniu Parlament Europejski.

Europejski Tydzień Parlamentarny - konferencja wysokiego szczebla na temat odbudowy UE

W poniedziałek posłowie do parlamentów narodowych oraz PE będą debatować o gospodarczych, budżetowych, socjalnych i środowiskowych wyzwaniach, które stoją na drodze do pełnej odbudowy po pandemii, podczas Europejskiego Tygodnia Parlamentarnego.

Wśród mówców będą m.in.: przewodniczący PE David Sassoli, przewodniczący Parlamentu Portugalii Ferro Rodrigues, sekretarz generalny ONZ António Guterres, dyrektor zarządzająca Międzynarodowym Funduszem Walutowym Kristalina Georgieva, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz prezes Europejskiego Banku Cenralnego Christine Lagarde.
 
Prawo do aborcji i praworządność w Polsce

Komisje Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych oraz Praw Kobiet i Równouprawnienia będą dyskutować we wtorek o zagrożeniach dla prawa do aborcji oraz praworządności w Polsce podczas wysłuchania publicznego. Do udziału w debacie zostali zaproszeni: komisarz ds. równości Helena Dalli, przedstawiciele władz polskich, liderka polskiego Strajku Kobiet Marta Lempart, przewodnicząca Rady Rodziny przy polskim Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Dorota Bojemska.

Produkcja szczepionek przeciwko COVID-19

To, jak zwiększyć wydolność produkcji szczepionek przeciwko COVID-19 i ulepszyć ich dystrybucję, będzie tematem dyskusji podczas wysłuchania publicznego, organizowanego w czwartek przez Komisje Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności oraz Przemysłu, Badań Naukowych i Energii. Posłowie zaprosili do udziału w debacie prezesów firm produkujących szczepionki oraz Komisję Europejską.
 
Unijna strategia na rzecz turystyki

Również w czwartek Komisja Transportu i Turystyki zaproponuje rozwiązania, mające pomóc unijnemu sektorowi turystyki, zatrudniającemu 22,6 mln osób (9,5 proc. unijnego PKB), z których 6 mln jest obecnie zagrożonych utratą pracy. Europosłowie prawdopodobnie wystosują propozycję planu działania, współistniejącego z narodowymi rozwiązaniami, który obejmowałby kwestie m.in. „paszportu szczepień”, kryteriów dla podróżujących wewnątrz UE, formularzy obserwacji i testów przy wyjeździe w celu uniknięcia kwarantanny oraz portalu „Re-open EU”, który byłby na bieżąco aktualizowany.
 
Rozszerzenie UE: Kosowo i Serbia

Dwa odrębne raporty Komisji Spraw Zagranicznych pozwolą ocenić w czwartek reformy przeprowadzone przez Serbię i Kosowo w celu dołączenia do UE. Główne kwestie poruszane w raportach to demokracja, praworządność, wolność słowa i niezależność mediów, walka z korupcją i zorganizowaną przestępczością oraz normalizacja stosunków między Serbią a Kosowem.
 
kic/

 

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.