Parlament Europejski zajmie się w tym tygodniu nowym prawem klimatycznym UE, funduszami ekologicznymi na rozwój i współpracę regionalną oraz dostępem do zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego – poinformowano we wtorkowym komunikacie instytucji.
Prawo klimatyczne
Posłowie do Parlamentu Europejskiego przyjmą nowe prawo klimatyczne UE, które zwiększa unijny cel redukcji emisji do 2030 roku z 40 proc. do co najmniej 55 proc. i przekształca polityczne obietnice, że UE stanie się neutralna dla klimatu do 2050 roku, w wiążące zobowiązanie. Po 2050 r. UE powinna dążyć do osiągnięcia ujemnych emisji. Debata i głosowanie w tej sprawie odbędą się w czwartek.
Fundusze ekologiczne na rozwój oraz współpracę regionalną
Oczekuje się, że Parlament Europejski da zielone światło trzem funduszom UE - o wartości 251 mld euro - mającym na celu wzmocnienie spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej UE. Będą się one koncentrować na działaniach w dziedzinie klimatu, programach społecznych, zrównoważonym rozwoju miast oraz wspieraniu odbudowy po pandemii wirusa COVID-19. Debatę przewidziano na środę, a głosowanie na czwartek.
Dostęp do zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego
Jak poinformowano we wtorkowym komunikacie, europarlament będzie debatował i głosował nad sprawozdaniem wzywającym państwa członkowskie do ochrony i dalszego wzmacniania zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego kobiet oraz ich praw w tym zakresie. Europosłowie mają wezwać do zapewnienia dostępu do bezpiecznej i legalnej aborcji oraz podkreślić, że prawa do zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego są podstawowymi prawami kobiet. Debata na ten temat odbędzie się w środę, a głosowanie w czwartek.
Debata przed szczytem UE
Posłowie do PE przekażą przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i prezydencji portugalskiej swoje oczekiwania wobec Rady Europejskiej w dniach 24-25 czerwca, która zajmie się kwestiami COVID-19 i odbudowy, migracji oraz stosunków z Turcją i Rosją. Omówią również dalsze działania UE w dziedzinie polityki azylowej i migracyjnej oraz możliwości państw członkowskich w zakresie relokacji osób przybywających do krajów na pierwszej linii frontu. Debata odbędzie się w środę.
Wzmocnienie Europejskiej Agencji Leków
We wtorek Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego i Zdrowia Publicznego będzie głosować nad wnioskiem dotyczącym wzmocnienia roli Europejskiej Agencji Leków w zakresie gotowości na wypadek kryzysu oraz zarządzania produktami leczniczymi i wyrobami medycznymi, w oparciu o doświadczenia zdobyte podczas pandemii COVID-19.
kic/