Niedziela, 28 Maj 2023

Von der Leyen: Rosja musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności za przerażające zbrodnie

04.03.2023, 12:45 Aktualizuj: 04.03.2023, 14:04
© European Union 2023 - Source : EP
© European Union 2023 - Source : EP

Rosja musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności za przerażające zbrodnie - napisała w oświadczeniu w sprawie utworzenia Międzynarodowego Centrum Ścigania Zbrodni Agresji przeciwko Ukrainie przewodnicząca KE Ursula von der Leyen .

Szefowa Komisji Europejskiej zapowiedziała utworzenie takiej instytucji na początku lutego. Kijów domagał się powołania międzynarodowego organu sądowego, który mógłby ścigać Rosję i jej kierownictwo za zbrodnię agresji przeciw Ukrainie. Choć Ukraina nie ratyfikowała Statutu Rzymskiego, uznaje ona jurysdykcję Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, lecz uważa, że jego kompetencje nie są w jej przypadku wystarczające.

„Inwazja Rosji przyniosła Ukrainie niewypowiedziane cierpienie. Prawie rok temu świat odkrył okropności Buczy. Sama tam byłam i byłam świadkiem okrucieństw popełnianych przez siły rosyjskie" - podkreśliła von der Leyen w oświadczeniu. "Istnieje coraz więcej dowodów bezpośrednich ataków na ludność cywilną, a także na infrastrukturę energetyczną i inną. Wiadomo, że siły rosyjskie dopuszczały się tortur, złego traktowania, przemocy seksualnej i doraźnych egzekucji. Nie oszczędzono nawet dzieci" - dodała.

Szefowa KE wskazała, że Rosja musi zostać osądzona. "Rosja musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności za te przerażające zbrodnie. Putina trzeba pociągnąć do odpowiedzialności. Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby doprowadzić sprawców do odpowiedzialności. Unia Europejska popiera rolę Międzynarodowego Trybunału Karnego. Uważamy również, że musi istnieć specjalny trybunał do ścigania rosyjskiej zbrodni agresji" - dodała Ursula von der Leyen.

luo/ jjk/ aba/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.