Sobota, 21 Grudzień 2024

Uzgodniono budżet UE na 2025 rok – głosowanie dokumentu w PE 27 listopada

18.11.2024, 15:14 Aktualizuj: 19.11.2024, 17:33
Budżet UE na 2025 r. wyniesie 199,4 mld euro w zobowiązaniach i 155,2 mld euro w płatnościach ogółem; fot. © European Union 2019 - Source : EP
Budżet UE na 2025 r. wyniesie 199,4 mld euro w zobowiązaniach i 155,2 mld euro w płatnościach ogółem; fot. © European Union 2019 - Source : EP

27 listopada br., podczas najbliższej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego, zostanie poddany pod głosowanie budżet Unii Europejskiej na 2025 rok. Negocjacje pomiędzy Radą UE a PE w sprawie ostatecznego kształtu dokumentu zakończyły się w sobotę 16 listopada w godzinach nocnych.

Jak zwróciło uwagę w poniedziałkowym komunikacie Ministerstwo Finansów, w ostatecznej wersji dokumentu udało się zwiększyć środki na polskie priorytety, czyli ochronę granicy, wsparcie migrantów, transportowe połączenia militarne oraz pomoc humanitarną UE w tym dla Ukrainy i Mołdawii. Uczestnicy negocjacji przyjęli także dodatkowe środki na odbudowę po ostatnich klęskach żywiołowych, które nawiedziły państwa UE.

„Według Komisji Europejskiej oraz polskich negocjatorów budżet UE na 2025 rok zagwarantuje równowagę między realizacją dotychczasowych i nowych wyzwań stojących przed całą UE” – zaznaczono w komunikacie MF.

W wyniku negocjacji budżet Unii Europejskiej na 2025 r. wyniesie 199,4 mld euro w zobowiązaniach i 155,2 mld euro w płatnościach ogółem. Najwięcej środków, bo niemal 78 mld w zobowiązaniach i 44 mld w płatnościach, przeznaczono na politykę spójności i wzmacnianie odporności UE. Zobowiązania to prawne obietnice wydania pieniędzy na działania, których realizacja rozciąga się na kilka lat budżetowych. Płatności obejmują wydatki wynikające ze zobowiązań zapisanych w budżecie UE w bieżącym i poprzednich latach budżetowych.

Na drugim miejscu znalazła się polityka klimatyczna, potem kolejno: inwestycje w jednolity rynek i cyfryzację, politykę sąsiedztwa, w tym handlową, wydatki na unijną administracje publiczną. Niemal 5 mld euro w zobowiązaniach i 3 mld w płatnościach trafi na zarządzanie migracją i wzmocnienie ochrony granic, a 2,6 mld i 2,1 mld na wzmacnianie bezpieczeństwa i obronności UE.

„Wynik negocjacji ma znaczenie dla kluczowych wydatków z polskiego punktu widzenia, głównie polityki spójności, z której są finansowane m.in. potrzeby obszarów popowodziowych. Zabezpieczyliśmy nasze postulaty w 100 proc., co rzadko bywa możliwe w negocjacjach. Ten sukces potwierdza silną pozycję Polski w Europie” – wskazał cytowany w poniedziałkowym komunikacie Ministerstwa Finansów wiceszef resortu Paweł Karbownik.

Ministerstwo Finansów podkreśliło, że finansowanie będzie zapewnione zarówno na projekty z kończącego się okresu programowania 2014-2020, a przede wszystkim na przyspieszenie realizacji projektów z programów operacyjnych dla ram finansowych na lata 2021-2027.

„Bardzo nas cieszy zapewnienie środków na wsparcie ochrony granicy i transportowe połączenia militarne oraz pomoc humanitarną dla Ukrainy. Uważamy, że wsparcie państw będących zewnętrzną granicą UE to zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim Europejczykom. Cieszy też, że spłata pożyczek instrumentu Next Generation EU nie będzie się odbywać kosztem dotychczasowych programów UE” – dodał Karbownik.

mam/
 

ep
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy i nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.