Środa, 26 Styczeń 2022

Uroczystości pogrzebowe szefa PE Davida Sassolego w Rzymie

14.01.2022, 12:59 Aktualizuj: 17.01.2022, 08:35
Fot.PAP/EPA
Fot.PAP/EPA

W Rzymie odbyły się w piątek państwowe uroczystości pogrzebowe zmarłego we wtorek przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Davida Sassolego. Obecni byli przedstawiciele najwyższych władz Włoch z prezydentem Sergio Mattarellą i premierem Mario Draghim oraz przywódcy UE.

Trumnę z ciałem szefa PE i byłego dziennikarza telewizji RAI przykryto flagą Unii Europejskiej.

Do bazyliki Matki Bożej Anielskiej i Męczenników (Santa Maria degli Angeli e dei Martiri) przybyli szefowie unijnych instytucji: pełniąca obowiązki przewodnicząca PE Roberta Metsola, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, szef Rady Europejskiej Charles Michel, a także liderzy parlamentarnych grup politycznych i pracownicy PE. Obecny był też premier Hiszpani Pedro Sanchez. Miejsca w bazylice zajęła grupa włoskich skautów. W młodości Sassoli należał do stowarzyszenia katolickich skautów.

Mszę z udziałem około 300 osób odprawił szkolny kolega i przyjaciel Sassolego, metropolita Bolonii kardynał Matteo Zuppi. W kazaniu mówił, że Sassoli stał po stronie każdej osoby i twierdził, że celem polityki jest dobro wspólne.

"Dlatego chciał Europy zjednoczonej z wartościami założycielskimi i służył na rzecz tego, by instytucje funkcjonowały" - podkreślił kardynał Zuppi. Dodał, że zmarły kierował się "nie ideologiami, ale ideałami, nie kalkulacją, ale wizją".

Przytoczył słowa z ostatniego przesłania szefa PE sprzed Świąt, w którym apelował o to, by nie zamykać oczu na widok potrzebujących, proszących o schronienie przed głodem, wojną i ubóstwem.

David Sassoli, który chorował od dłuższego czasu, zmarł po prawie dwóch tygodniach pobytu w szpitalu, gdzie trafił z powodu poważnej dysfunkcji układu odpornościowego. Miał 65 lat.

sw/ woj/

Więcej o:

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.