Sobota, 20 Kwiecień 2024

Unijne instytucje uzgodniły priorytety legislacyjne na 2022 r.

17.12.2021, 14:22 Aktualizuj: 17.12.2021, 14:23
© European Union 2021 - Source : EP
© European Union 2021 - Source : EP

Przywódcy instytucji UE podpisali wspólną deklarację określającą kluczowe priorytety legislacyjne na rok 2022 i z zadowoleniem przyjęli postępy w realizacji priorytetów w 2021 r.

W czwartek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli, przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen oraz premier Słowenii Janez Janša, w imieniu prezydencji Rady, podpisali Wspólną Deklarację w sprawie priorytetów legislacyjnych UE na rok 2022. Deklaracja przedstawia wspólną wizję instytucji unijnych, której celem jest przekształcenie i zbudowanie bardziej odpornej Europy, a także determinację, z jaką instytucje starają się wzmocnić UE przy wychodzeniu z kryzysów pandemii COVID-19, zmian klimatu oraz innych globalnych problemów.

„Zobowiązujemy się zapewnić naszym obywatelom silniejszą, sprawiedliwszą oraz bardziej zrównoważoną, cyfrową i odporną Europę. Unia Europejska powinna dumnie bronić swoich podstawowych wartości i nikogo nie zostawiać w tyle” - powiedział przewodniczący PE.

Przewodnicząca KE podkresliła, że Europa musi zapewnić rozwiązania pilnych problemów obywateli, w szczególności związanych z pandemią i jej skutkami dla życia codziennego Europejczyków, a także długoterminowych wyzwań które wpłyna na nas wszystkich, takich jak zmiana klimatu. "Wspólna Deklaracja pokazuje nasze zaangażowanie oraz ciężką pracę, której celem jest zapewnienie rozwiązań we wszystkich tych kwestiach, począwszy od zdrowia, poprzez zmiany klimatu i transformację cyfrową, skończywszy na szerokim dobrobycie gospodarczym” - dodała von der Leyen.

Premier Janša zwrócił uwagę, że Wspólna Deklaracja w sprawie priorytetów legislacyjnych UE na rok 2022 "opiera się na tym, co osiągnęliśmy w bieżącym roku, potwierdzając tym samym nasze zaangażowanie na rzecz sprawiedliwszej, bardziej ekologicznej i cyfrowej Europy – Unii, która patrzy w przyszłość i odpowiada na oczekiwania obywateli bez pozostawiania nikogo w tyle.”

Wspólna Deklaracja zwraca uwagę na kluczowe wnioski ustawodawcze, które znajdują się obecnie w rękach współprawodawców lub zostaną przedłożone przez Komisję Europejską do jesieni 2022 r. Zobowiązuje ona trzy instytucje do nadania najwyższego priorytetu zestawowi inicjatyw mających na celu realizację Europejskiego Zielonego Ładu, dążenie do Europy na miarę ery cyfrowej, tworzenie gospodarki, która służy obywatelom, tworzenie silniejszej Europy na świecie, promowanie europejskiego stylu życia oraz ochronę i wzmacnianie demokracji, a także obronę wspólnych wartości europejskich.

Trzy instytucje dążą do osiągnięcia jak największego postępu w zakresie inicjatyw zawartych we Wspólnej Deklaracji do końca 2022 r. Trzy instytucje potwierdziły również swoje zobowiązanie do monitorowania wyników prowadzonej przez obywateli Konferencji w sprawie przyszłości Europy.

Liderzy trzech instytucji z zadowoleniem przyjęli również osiągnięcia z 2021 r, w ramach których przyjęto ambitny pakiet środków Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027 oraz wprowadzono w ciągu dwóch miesięcy, Unijne cyfrowe zaświadczenie COVID, aby zapewnić obywatelom swobodne podróżowanie po UE. Co więcej, przyjęto istotne przepisy w obszarach priorytetowych, które wskazano we wspólnej Deklaracji z 2021 r., dotyczące m.in. Europejskiego Prawa o Klimacie, Europejskiego Centrum i Sieci ds. Cyberbezpieczeństwa, Niebieskiej Karty UE dla wysoko wykwalifikowanych pracowników migrujących, przepisów dla publicznej sprawozdawczości podatkowej w podziale na kraje unijnego systemu kontroli produktów podwójnego zastosowania, wdrożenia europejskiego systemu informacji o podróży i zezwoleń na podróż, a także przepisów na rzecz zapobiegania rozpowszechnianiu treści o charakterze terrorystycznym i przeciwdziałania wykorzystywaniu seksualnemu dzieci w Internecie. Pozostałe wnioski priorytetowe, w tym ósmy Program Działań w zakresie Środowiska, przedłużenie korzyści płynących z roamingu na terytorium UE o kolejne 10 lat, a także wzmocnienie mandatów dla Europejskiej Agencji Leków i Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, zostały wstępnie uzgodnione przez współprawodawców i są finalizowane przed przyjęciem.

Następne kroki

Na podstawie przyjętej Deklaracji i towarzyszącego jej dokumentu roboczego, w którym wymieniono około 138 kluczowych wniosków ustawodawczych, trzy instytucje będą prowadzić wspólne prace.

Od 2016 r. Parlament Europejski, Komisja oraz Rada omawiają i uzgadniają priorytety legislacyjne UE na kolejny rok w corocznej Wspólnej Deklaracji. Umożliwia to instytucjom ściślejszą współpracę nad kluczowymi wnioskami ustawodawczymi przedstawianymi przez Komisję, w przypadku których Rada i Parlament są współprawodawcami.

W ubiegłym roku trzy instytucje UE podpisały pierwsze Wspólne Konkluzje na lata 2020-2024, w których określono cele i priorytety wspólnej polityki do następnych wyborów europejskich.

mp/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.