Piątek, 19 Kwiecień 2024

UE/ MSZ Niemiec liczy na szybkie porozumienie w sprawie kolejnego pakietu sankcji wobec Rosji

19.02.2024, 09:56 Aktualizuj: 19.02.2024, 10:37

Szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock przekazała dziennikarzom w Brukseli, że liczy na szybkie porozumienie w sprawie 13. pakietu sankcji UE wobec Rosji. W jej ocenie ten pakiet powinien uwzględniać nowe restrykcje, nałożone na Kreml po śmierci rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

Baerbock ujawniła, że pakiet sankcji jest już prawie sfinalizowany i stanie się przedmiotem dyskusji ministrów spraw zagranicznych UE. Celem państw członkowskich jest wprowadzenie nowych ograniczeń do 24 lutego, czyli dnia, w którym przypada druga rocznica rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Według nieoficjalnych źródeł 13. pakiet zakłada m.in. objęcie restrykcjami kolejnych osób i podmiotów w Rosji.

Ministrowie spraw zagranicznych UE spotykają się w poniedziałek w Brukseli, by omówić m.in. dalsze wsparcie wojskowe dla Ukrainy i projekt 13. pakietu sankcji wobec Moskwy.

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell zapowiedział w weekend, że w spotkaniu weźmie udział Julia Nawalna - wdowa po Nawalnym, zmarłym przed trzema dniami w łagrze na rosyjskiej Dalekiej Północy.

Rosyjskie służby więzienne oznajmiły w piątek, że Nawalny zmarł nagle w kolonii karnej za kołem podbiegunowym, w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym. Nawalny miał "poczuć się źle" i "stracić przytomność". Mimo wezwania pogotowia i prób reanimacji opozycjonista zmarł - utrzymywały służby więzienne.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ szm/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.