Sobota, 2 Marzec 2024

UE/ Jedna z sal Parlamentu Europejskiego została nazwana na cześć Witolda Pileckiego

15.03.2023, 11:55 Aktualizuj: 17.03.2023, 05:38
Fot. EP/Alain Rolland
Fot. EP/Alain Rolland

Jedna z sal konferencyjnych Parlamentu Europejskiego w Brukseli została nazwana na cześć Witolda Pileckiego. Poinformowała o tym na Facebooku europosłanka PiS Anna Fotyga.

"Kierownictwo Parlamentu Europejskiego jednogłośnie przyjęło propozycję nadania sali konferencyjnej PHS01A002 imienia Witolda Pileckiego. Dziękuję Rasie Juknevicziene (litewska europosłanka) i Robertsowi Zile (łotewski eurodeputowany) oraz wszystkim, którzy aktywnie wspierali moją inicjatywę uczczenia pamięci bohatera, który walczył z obydwoma reżimami totalitarnymi" - napisała była szefowa polskiej dyplomacji.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku. Był bohaterem wojny z bolszewikami, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 roku, oficerem AK, dobrowolnym więźniem niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz, twórcą organizacji ruchu oporu i autorem pierwszych raportów o niemieckich zbrodniach w tym obozie koncentracyjnym i zagłady.

Pilecki walczył w Powstaniu Warszawskim, po jego upadku trafił do niewoli.

Po wyzwoleniu oflagu w Murnau Pilecki został żołnierzem 2. Korpusu Polskiego we Włoszech. Wrócił do kraju, gdzie zorganizował grupę, która gromadziła informacje o sytuacji w rządzonej przez komunistów Polsce. Został aresztowany, a potem zamordowany przez komunistów po pokazowym procesie w 1948 roku. Zrehabilitowano go w 1991 roku.

Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył rotmistrza Witolda Pileckiego pośmiertnie Orderem Orła Białego; w 2013 roku został awansowany do stopnia pułkownika.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ tebe/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.