Czwartek, 26 Grudzień 2024

UE i Unia Afrykańska musiałyby zebrać około 4 mld euro na szczepienia dla Afryki

14.03.2021, 20:05 Aktualizuj: 15.03.2021, 11:22
Na zdjęciu stolica Etiopii Addis Ababa, Copyright: European Union
Na zdjęciu stolica Etiopii Addis Ababa, Copyright: European Union

Wspólne Zgromadzenie Parlamentarne krajów Afryki, Karaibów i Pacyfiku oraz Unii Europejskiej (WZP AKP-UE) wezwało UE do uczynienia ze szczepionek COVID-19 globalnego dobra publicznego dostępnego dla wszystkich. Szacuje się, że UE i Unia Afrykańska musiałyby zebrać około 4 mld euro na szczepienia dla Czarnego Kontynentu.

Wspólne Zgromadzenie Parlamentarne przyjęło w piątek rezolucję wzywającą UE i jej państwa członkowskie do udzielenia większego wsparcia krajom AKP, zwłaszcza tym, których ludność jest najbardziej narażona i których gospodarki i systemy opieki zdrowotnej są najbardziej niepewne.

Współprzewodniczący Zgromadzenia, portugalski europoseł Carlos Zorrinho (S&D, PT) podkreślił, że pandemia COVID-19 to globalny kryzys, który wymaga globalnej reakcji.

„Oczekujemy od państw członkowskich UE i krajów AKP konstruktywnej współpracy w zwalczaniu pandemii w ramach instytucji wielostronnych. Są one potrzebne bardziej niż kiedykolwiek i należy je jeszcze bardziej wzmacniać. Nikt z nas nie jest bezpieczny, dopóki wszyscy nie będziemy bezpieczni” – powiedział europoseł.

Zwrócił uwagę, że Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, iż szczepionki COVID-19 powinny być globalnym dobrem publicznym, które zaspokaja potrzeby zdrowotne wszystkich, niezależnie od ich pochodzenia i środków. W ocenie europosła, te podstawowe produkty nie powinny być traktowane jak inne towary i być wykorzystywane w celu osiągnięcia zysku; a globalny dostęp do bezpiecznych i niedrogich szczepionek należy traktować priorytetowo.

„Musimy bardziej wspierać kraje AKP programami szczepień w ramach programu COVAX i poprzez zawarcie umowy szczepień AKP-UE. Ma to na celu zaszczepienie co najmniej jednej trzeciej dorosłej populacji Afryki przeciwko COVID-19, około 235 mln ludzi, w ciągu następnych dwunastu miesięcy i dalszych 33 proc. w następnym roku” – zaznaczył Zorrinho.

Zdaniem europosła, aby to osiągnąć, UE i Unia Afrykańska musiałyby zebrać około 4 mld euro.

„Dzięki wkładowi UE i jej państw członkowskich kilka krajów AKP, takich jak Ghana, Rwanda, Malawi, Uganda, Fidżi, Nigeria i Angola, było już w stanie skorzystać ze szczepień przeciwko COVID-19 w ramach programu COVAX” – zauważył europoseł.

Dodał, że COVAX zamierza zakupić 2 mld dawek do końca 2021 r., w tym co najmniej 1,3 mld dawek dla krajów o niskim i średnim dochodzie. UE i jej państwa członkowskie zobowiązały się do sfinansowania ponad jednej trzeciej programu COVAX o łącznej wartości 2,2 mld euro.

Według portugalskiego europarlamentarzysty, jasne jest, że konkurencja i środki ograniczające między krajami w zakresie dostępu do wyrobów medycznych, sprzętu ochrony osobistej, badań przesiewowych i szczepionek prowadzą do zakłócenia produkcji i wzrostu cen. Dlatego bardzo ważne jest, jego zdaniem, aby kraje produkujące szczepionki miały polityczną wolę zachęcania rządów do zbiorowego zapewniania, że ​​łańcuchy dostaw pozostaną otwarte.

COVAX jest filarem szczepionkowym akceleratora ACT Accelerator, globalnych ram współpracy w celu przyspieszenia rozwoju, produkcji i sprawiedliwego dostępu wszystkich krajów na całym świecie do testów, leczenia i szczepionek przeciwko COVID-19. Program COVAX, który jest współkierowany przez Globalny Sojusz na rzecz Szczepionek i Szczepień (Gavi), Koalicję na rzecz innowacji dotyczących gotowości na wypadek wystąpienia epidemii (CEPI) i WHO, został zainicjowany w kwietniu 2020 r.

kic/

 

 

Więcej o:

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.