Wtorek, 30 Kwiecień 2024

Trudne pytania o organizację PE i grupy polityczne

13.06.2019, 11:20 Aktualizuj: 13.06.2019, 11:25
Fot. PE
Fot. PE

Pytania o największą frakcję polityczną w PE oraz o liczbę eurodeputowanych niezbędną do utworzenia grupy politycznej w europarlamencie – to one sprawiły największe problemy uczestnikom drugiego quizu wiedzy o Parlamencie Europejskim.

W naszym drugim quizie opublikowanym na stronie europarlament.pap.pl pytaliśmy m.in. o długość kadencji Parlamentu Europejskiego, o kraje, w których głosowanie w wyborach do europarlamentu jest obowiązkowe, o minimalny wiek uprawniający do głosowania w eurowyborach, a także o grupy polityczne działające w PE.  

Okazało się, że o ile uczestnicy nie mają problemów z pytaniami o czynne prawo wyborcze, czy długość kadencji europarlamentu to już pytania dotyczące jego organizacji i działających tam partii i frakcji oraz ich szefów sprawiły dużo trudności. Spośród całego quizu najmniej prawidłowych odpowiedzi udzielono na pytanie, w którym należało przyporządkować przewodniczących do poszczególnych partii.    

Odpowiedzi na wszystkie pytania można odnaleźć w naszym bezpłatnym szkoleniu on-line "Parlament Europejski bez tajemnic" dostępnym na stronie www.europarlament.pap.pl 

Michał Rutkowski, autor szkolenia przypomina m.in., że większość posłów do Parlamentu należy do grup politycznych —nie zrzeszają się oni na podstawie narodowości, ale przekonań politycznych. Jak zaznacza, w europarlamencie istnieje obecnie 8 grup politycznych. 

Z wykładu można się m.in. dowiedzieć, że do utworzenia grupy politycznej potrzeba 25 posłów reprezentujących co najmniej jedną czwartą państw członkowskich. Poseł może należeć tylko do jednej grupy politycznej. 

Co ciekawe niektórzy posłowie nie przynależą do żadnej grupy politycznej —są to posłowie niezrzeszeni. 

Każda z grup politycznych zajmuje się samodzielnie swoją organizacją wewnętrzną przez powołanie przewodniczącego (lub dwóch współprzewodniczących w niektórych grupach), prezydium i sekretariatu. 

W sali posiedzeń plenarnych miejsca są przydzielane posłom w zależności od ich przynależności politycznej, od lewej strony do prawej, po uzyskaniu zgody przewodniczących grup. 

Przed każdym głosowaniem na posiedzeniu plenarnym grupy polityczne analizują sprawozdania opracowane przez komisje parlamentarne i wnoszą poprawki. 
Stanowisko przyjęte przez grupę jest ustalane w drodze porozumienia wewnątrz grupy. Na żadnego posła nie można nałożyć obowiązku głosowania w określony sposób.

Grupy w PE i ich poglądy

• Europejska Partia Ludowa (Chrześcijańscy Demokraci) (EPP) —poglądy: umiarkowanie konserwatywne, chadeckie i konserwatywno-liberalne. 
• Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów (S&D) — poglądy: socjalistycznych i socjaldemokratycznych. 
• Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE) —poglądy: liberalne i demokratyczne. 
• Zieloni - Wolny Sojusz Europejski (Greens/EFA) — poglądy: ekologiczne, regionalistyczne 
• Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (ECR) — poglądy: konserwatywne,konserwatywno-liberalne, narodowo-konserwatywne, katolicko-narodowe, także eurosceptyczne. 
• Zjednoczona Lewica Europejska - Nordycka Zielona Lewica (GUE/NGL) — poglądy komunistyczne i socjalistyczne 
• Europa Wolności i Demokracji (EFD) — poglądy głównie konserwatywne, eurosceptyczne, także narodowokatolickie 
• Europa Narodów i Wolości — skrajna prawica i eurosceptycy.
 

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.