Niedziela, 28 Maj 2023

Szefowa PE we Lwowie: w sankcjach wobec Rosji wciąż są luki

04.03.2023, 12:40 Aktualizuj: 08.03.2023, 13:03
© European Union 2023 - Source : EP
© European Union 2023 - Source : EP

Praca nad sankcjami Unii Europejskiej wobec Rosji powinna trwać, wciąż bowiem istnieją luki i są one wykorzystywane - powiedziała w sobotę na briefingu we Lwowie przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola.

"Powinniśmy iść dalej w sprawie sankcji. Wciąż jeszcze mamy luki. Wykonaliśmy bezprecedensową pracę, przyjęliśmy liczne pakiety (sankcji), ale wciąż jeszcze istnieją luki, które są wykorzystywane" - powiedziała Metsola. Zapewniła przy tym, że przyjęte wobec Rosji sankcje "działają".

Zdaniem szefowej PE, której wypowiedź cytuje agencja Interfax-Ukraina, przyszłe sankcje powinny objąć m.in. te firmy rosyjskie, które wciąż działają na rynku europejskim. Jako przyszłe obiekty sankcji Mersola wskazała także brylanty z Rosji, a ponadto - parlamentarzystów rosyjskich z kręgu Władimira Putina.

Metsola zaapelowała, by negocjacje akcesyjne pomiędzy Unią Europejską i Ukrainą rozpoczęły się jak najszybciej. Wyraziła nadzieję, że stanie się to do końca bieżącego roku. "Jesteśmy pod wrażeniem postępów Ukrainy w realizowaniu siedmiu punktów rekomendacji Unii Europejskiej" - powiedziała przewodnicząca europarlamentu. Unia Europejska - dodała - powinna odpowiedzieć adekwatnie do postępów Kijowa.

Z Metsolą spotkał się we Lwowie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który również zaapelował o rozpoczęcie negocjacji z jego krajem ws. członkostwa w UE jeszcze w bieżącym roku.

Media ukraińskie zwracają w sobotę uwagę na publikację agencji Bloomberga na temat krajów, dzięki którym Rosja omija sankcje zachodnie. Powołując się na dyplomatów europejskich agencja ta ocenia, że układy scalone, chipy i inne technologie potrzebne do prowadzenia wojny Rosja może pozyskiwać poprzez kraje trzecie, takie jak: Turcja, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Kazachstan. (PAP)

awl/ sp/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.