Szef Parlamentu Europejskiego David Sassoli otwierając w poniedziałek sesję plenarną w Strasburgu, wyraził solidarność z ofiarami pożarów lasów na Cyprze.
Szef PE zwrócił uwagę, że uruchomiono narzędzie UE do zarządzania katastrofami, rescEU, aby wesprzeć Cypr w zarządzaniu pożarami lasów, które doprowadziły do śmierci czterech osób i spowodowały „ogromne cierpienia i zniszczenia”. „Kiedy pracujemy razem, jesteśmy silniejsi” – zaznaczył Sassoli.
W wyniku pożaru, który rozpoczął się w sobotę około godziny 14.00, zginęły cztery osoby, mężczyźni z Egiptu w wieku 22, 23, 36 i 39 lat, którzy byli pracownikami sezonowymi w szklarni pomidorów we wsi Odu. Ponad 50 domów zostało zniszczonych, spłonęły także duże obszary lasu sosnowego i drzew oliwnych. W walce z żywiołem pomocy rządowi cypryjskiemu udzieliły Unia Europejska i Izrael, a także wojskowe bazy brytyjskie.
Wspomniany przez szefa PE rescEU to najnowszy element unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności. Ma on na celu wzmocnienie zarówno ochrony obywateli przed katastrofami, jak i zarządzania pojawiającymi się zagrożeniami. Ponadto rescEU ustanawia nową europejską rezerwę zasobów („rezerwa rescEU”), która obejmuje m.in. flotę samolotów i śmigłowców przeciwpożarowych, samoloty do ewakuacji medycznej, a także zapasy sprzętu medycznego i szpitale polowe.
Mechanizm Ochrony Ludności UE to oparty na współpracy system wzajemnej pomocy. Od momentu utworzenia w 2001 r. był aktywowany ponad kilkaset razy w celu reagowania na klęski żywiołowe i katastrofy spowodowane przez człowieka w UE i poza nią, takie jak pożary lasów, powodzie, zanieczyszczenia morskie, trzęsienia ziemi, huragany, wypadki przemysłowe i sytuacje kryzysowe, w tym dotyczące zdrowia publicznego.
kic/