Uwolnienie Olega Sencowa to krok we właściwym kierunku i znak malejących napięć między Rosją i Ukrainą – ocenił przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli.
W sobotę doszło do wymiany więźniów między Rosją a Ukrainą. Jednym z uwolnionych był ukraiński reżyser.
„Z ulgą i głęboką radością dowiedziałem się dzisiaj o wydaniu ukraińskiego filmowca Olega Sencowa. Pozdrawiam go jako człowieka odwagi i determinacji, który z godnością oparł się niesprawiedliwości i bronił demokracji, praworządności i praw człowieka” – napisał Sassoli w oświadczeniu wydanym w sobotę. „Nie mogę się doczekać, aby wkrótce spotkać się osobiście z Olegiem Sencowem w Parlamencie Europejskim i móc wręczyć mu Nagrodę im. Sacharowa” – dodał szef PE.
Jak podkreślił, Sencow został zwolniony w ramach umowy między Rosją a Ukrainą w sprawie wymiany grup więźniów. „Z zadowoleniem przyjmujemy to jako krok we właściwym kierunku i znak malejących napięć między dwoma krajami” – ocenił przewodniczący.
W 2018 r. Oleg Sencow, skazany przez rosyjski sąd na 20 lat kolonii karnej, przeprowadził strajk głodowy przez 145 dni, domagając się od Rosji uwolnienia wszystkich ukraińskich więźniów politycznych. W grudniu 2018 r. Parlament Europejski przyznał Sencowowi Nagrodę im. Sacharowa za wolność myśli, która jest uhonorowana dla osób i grup osób, które poświęciły swoje życie obronie praw człowieka. W kilku swoich rezolucjach Parlament Europejski wielokrotnie nalegał, by natychmiast uwolniono Sencowa, 24 ukraińskich żołnierzy nielegalnie zatrzymanych 25 listopada 2018 r. w Cieśninie Kerczeńskiej, a także wszystkich obywateli Ukrainy zatrzymanych przez Federację Rosyjską jako więźniowie polityczni.
aba/