9 maja we wszystkich krajach UE obchodzony jest Dzień Europy. Oficjalne święto Unii Europejskiej, zostało ustanowione w rocznicę przedstawienia Planu Schumana 9 maja 1950 roku, który dał początek zjednoczeniu Europy.
Dzień Europy obchodzony jest we wszystkich instytucjach europejskich na świecie. Dzień otwarty zorganizowano z tej okazji 4 maja w Brukseli, w Luksemburgu odbywa się on 9 maja, a w Strasburgu zaplanowano go 19 maja.
Z kolei w Warszawie 9 maja Dzień Otwarty organizuje Biura Parlamentu Europejskiego.
"Dzień Otwarty to wyjątkowa okazja, aby przekonać się, w jaki sposób instytucje europejskie wpływają na nasze życie. Odwiedź budynki instytucji i weź udział w specjalnie zorganizowanych z tej okazji wydarzeniach, takich jak debaty publiczne i zwiedzanie z przewodnikiem" - zachęca Parlament Europejski.
W Brukseli i Strasburgu tegoroczne obchody skupiają się na nadchodzących wyborach europejskich, które odbędą się w dniach 23–26 maja.
"To dla każdego z nas szansa, aby zabrać głos w sprawie tego, kto będzie podejmować ważne decyzje, które mają wpływ na nasze życie. Na stronie thistimeimvoting.eu możesz zobowiązać się do zagłosowania i wziąć na siebie odpowiedzialność za przyszłość" - wskazuje PE.
W Polsce dodatkowy motywem przewodnim obchodów Dnia Europy jest 15 lecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Debaty, spotkania, koncerty i pikniki rodzinne zaplanowano z tej okazji w wielu miastach Polski nie tylko 9, ale i w kolejnych dniach maja.
Np. w sobotę 11 maja w godz. 10:00-15:00 stołeczne Biuro PE będzie obecne w Miasteczku Schumana na Krakowskim Przedmieściu. W namiocie na odwiedzających czekać będą zabawy, konkursy i nagrody.
"Podczas wszystkich wydarzeń pracownicy BPE chętnie dostarczą informacji na temat Parlamentu Europejskiego, jego działalności i wyborów do PE" - zapowiada przedstawicielstwo.
Kolejnym dniem, kiedy Parlament Europejski spotka się z zainteresowanymi tematyką europejską mieszkańcami Warszawy i turystami będzie Noc Muzeów. 18 maja w godz. od 19:00 - 1:00 przedstawiciele Biura będą obecni przed Centrum Nauki Kopernik.
Przedstawiając ideę zjednoczonej Europy w 1950 roku, Robert Schuman, ówczesny francuski minister spraw zagranicznych zaproponował nową formę współpracy politycznej w Europie, która uniemożliwiłaby wybuch nowej wojny. Jego pomysł polegał na utworzeniu ponadnarodowej instytucji europejskiej sprawującej zarząd nad całą produkcją węgla i stali. Traktat powołujący do życia tę instytucję podpisano już w rok później. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska.
Schuman powiedział wówczas: "Europa nie powstanie ani od razu, ani według jednego planu. Będzie powstawała poprzez konkretne osiągnięcia budujące rzeczywistą solidarność".
"Wkładem Polski w budowę tej solidarności było wniesienie doświadczenia kraju, który przyczynił się do zjednoczenia „starej” i „nowej” Europy. Wprowadził demokrację własnymi siłami i pokazał, jak ten trudny proces przełożyć na wzrost gospodarczy" - podkreśla w swoim komunikacie z okazji Dnia Europy Komisja Europejska.
Wskazuje też, że gospodarcze efekty członkostwa Polski w UE "są widoczne gołym okiem". Z danych Komisji Europejskiej wynika, że w latach 2003-2018 PKB Polski w przeliczeniu na mieszkańca zwiększyło się aż o 100 proc. W latach 2004-2020 na inwestycje w Polsce UE przeznaczy w sumie 175 mld euro w ramach funduszy strukturalnych i inwestycyjnych (plus 18,3 mld euro od 2014 roku w ramach planu Junckera). Polska jest największym beneficjentem środków z UE. Według Instytutu Badań Strukturalnych, od chwili wejścia do Unii, co roku wydatki unijne w ramach funduszy strukturalnych w Polsce 2-4-krotnie przewyższają naszą składkę.
Polacy także dobrze czują się we wspólnej Europie. Z opublikowanego w marcu 2019 roku przez Komisję Europejską "Eurobarometru 90" wynika, że poziom zaufania do unijnych instytucji oraz pozytywnego nastawienia do Unii Europejskiej są w Polsce wyższe od europejskiej średniej.
js/