Czwartek, 28 Listopad 2024

Stacja radiowa Europhonica IT zwycięzcą Nagrody dla Młodzieży im. Karola Wielkiego 2019

03.06.2019, 07:44 Aktualizuj: 03.06.2019, 08:32
Fot. Parlament Europejski
Fot. Parlament Europejski

Tegoroczną Nagrodę dla Młodzieży im. Karola Wielkiego przyznano Europhonica IT - włoskiej stacji radiowej, w której młodzi ludzie dzielą się swoimi historiami i poglądami na Europę.

Przyznając nagrodę w Akwizgranie (Niemcy), wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Rainer Wieland powiedział, że "Europhonica jest doskonałym przykładem na to, jak przybliżyć instytucje Unii Europejskiej obywatelom". "Przyczyniając się zarówno do tego, by zrozumieli ich funkcjonowanie, jak i poprawiając warunki dla ich aktywności obywatelskiej " – zaznaczył.

Międzynarodową Nagrodę im. Karola Wielkiego otrzymał natomiast sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych António Guterres. Nagrodę przyznano mu za bycie „wybitnym orędownikiem europejskiego modelu społeczeństwa”.

W ub.r. pierwszą nagrodę dla Młodzieży im. Karola Wielkiego otrzymał polski projekt Worcation, gromadzący młodzież chcącą odkryć historię jeńców więzionych w obozie Stalag VIII A w Görlitz-Zgorzelcu.

Od 2008 r. Parlament Europejski wraz z Fundacją Międzynarodowej Nagrody im. Karola Wielkiego z Akwizgranu co roku zapraszają młodych ludzi z wszystkich państw członkowskich UE do zgłaszania projektów realizowanych przez aktywnie uczestniczących w rozwoju Europy młodych ludzi (od 16 do 30 roku życia), promujących wzajemne zrozumienie na szczeblu europejskim i międzynarodowym.

Trzech laureatów Nagrody dla Młodzieży im. Karola Wielkiego 2019 to:

1 miejsce: Włochy - Europhonica IT, RadUni - Associazione Operatori Radiofonici Universitari (Stowarzyszenie Uniwersyteckich Operatorów Radiowych).

Europhonica IT to stacja radiowa dająca głos niezależnym mediom studenckim i uniwersyteckim. Zespół redakcyjny składa się z młodych ludzi z Francji, Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Grecji i Niemiec i co miesiąc nadaje z Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

2 miejsce: Finlandia - Your European Citizenship, European Youth Parliament (Twoje Europejskie Obywatelstwo, Europejski Parlament Młodzieży).

Projekt Your European Citizenship w przystępny sposób zapoznaje fińską młodzież z tym, jak działa proces decyzyjny UE oraz z kulturami krajów członkowskich. Oprócz wykładów na temat UE w szkołach, cztery międzynarodowe wydarzenia zorganizowane w ramach projektu zgromadziły około 500 młodych ludzi, którzy dyskutowali, debatowali i wyrażali opinie na temat aktualnych tematów dotyczących Europy. Uczestnicy brali też udział w symulacji procesu decyzyjnego Parlamentu Europejskiego.

3 miejsce: Austria - Muslims against Anti-Semitism, Muslimische Jugend Österreich (Muzułmanie przeciwko Antysemityzmowi, Muzułmańska Młodzież Austrii).

Projekt pilotażowy Muzułmanie przeciwko Antysemityzmowi ma na celu zwiększenie świadomości młodych muzułmanów obu płci na temat antysemityzmu. Zorganizowano warsztaty z ekspertami i miejsca spotkań dla muzułmanów i Żydów, by promować wspólną austriacką i europejską tożsamość.

kic/

 

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.