Środa, 28 Września 2022

Sondaż: W Hiszpanii wybory do PE wygrają socjaliści

10.05.2019, 07:26 Aktualizuj: 10.05.2019, 08:09
© European Union 2019 - Source : EP/Fred MARVAUX;
© European Union 2019 - Source : EP/Fred MARVAUX;

Zaplanowane w Hiszpanii na 26 maja wybory do Parlamentu Europejskiego oraz do władz wspólnot autonomicznych wygrają rządzący krajem socjaliści (PSOE) - wynika z sondażu opublikowanego w czwartek przez Centrum Badań Socjologicznych (CIS).

Sondaż jest pierwszym badaniem opinii publicznej CIS po wyborach parlamentarnych z 28 kwietnia, zakończonych zwycięstwem Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE). Do 350-osobowego Kongresu Deputowanych udało się jej wprowadzić 123 reprezentantów.

Z opublikowanego w czwartek badania wynika, że socjaliści, którzy mają dziś w PE 14 polityków, mogą sobie zapewnić 17-18 mandatów. Z kolei mająca dziś 16 eurodeputowanych Partia Ludowa (PP) straci 4-5 miejsc w PE, a partia Ciudadanos zwiększy liczbę swoich europosłów z dwóch do 6-7.

Z Hiszpanii do PE wejść mogą też według badania CIS trzy ugrupowania, które dotychczas nie były reprezentowane w europarlamencie: Vox, a także bloki wyborcze ugrupowań separatystycznych Teraz Republiki (Ahora Republicas) i Razem dla Katalonii (JxCat). Zdobyłyby one odpowiednio 4-5, trzy oraz jeden mandat.

Zgodnie z sondażem CIS miejsce eurodeputowanych zapewniliby sobie dwaj separatystyczni politycy z Katalonii oskarżeni przez hiszpański wymiar ścigania o rebelię w związku z nielegalnym referendum niepodległościowym z 2017 r.: były premier tego regionu Carles Puigdemont oraz jego dawny zastępca Oriol Junqueras. Pierwszy przewodzi liście JxCat, drugi zaś - Ahora Republicas.

Obecnie Hiszpania ma 54 reprezentantów w 751-osobowym Parlamencie Europejskim. Po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE przybędzie jej dodatkowych pięć mandatów.

W czwartek CIS opublikował też sondaż dotyczący wyborów do władz 12 wspólnot autonomicznych Hiszpanii, które również odbędą się 26 maja. Także w tym przypadku zwycięskim ugrupowaniem ma być PSOE.

Ugrupowanie kierowane przez premiera Pedro Sancheza w wyborach 26 maja powinno zgodnie z sondażem wygrać w dziesięciu z dwunastu hiszpańskich wspólnot autonomicznych, w których w tym dniu odbędzie się głosowanie. Według CIS Kantabria i Nawarra to jedyne regiony, w których należy oczekiwać porażki socjalistów.

W pozostałych pięciu ze wszystkich 17 wspólnot autonomicznych Hiszpanii wybory już się odbyły. W grudniu i kwietniu socjaliści wygrali odpowiednio w Andaluzji oraz we wspólnocie autonomicznej Walencji.

zat/ jo/ kar/ aba

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.