Sobota, 30 Września 2023

Rozbudowana podziemna trasa w Przemyślu już niedługo dostępna dla zwiedzających

15.03.2023, 18:34 Aktualizuj: 15.03.2023, 18:42
Fot. UM Przemyśl/Grzegorz Karnas
Fot. UM Przemyśl/Grzegorz Karnas

30 marca zostanie otwarta po rozbudowie Podziemna Trasa Turystyczna w Przemyślu. Prace związane z zagospodarowaniem przemyskich podziemi kosztowały ponad 13 mln zł i były współfinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa podkarpackiego.

Jak poinformował PAP Witold Wołczyk z Wydziału Promocji i Kultury Urzędu Miasta w Przemyślu, trasa będzie prowadzić przez kilkanaście piwnic pod budynkiem przemyskiego ratusza, przez zabytkowy kolektor sanitarny i nowobudowany łącznik podziemny wprost do piwnic budynku Rynek 9, to jest do siedziby Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

„Zwiedzający nową przemyską atrakcję będą mieć do dyspozycji ponad 30 sal tworzących trasę, których wyposażenie, scenografia, wystawy i prezentowane filmy przybliżą okres w historii miasta określany mianem złotego wieku” – dodał Wołczyk.

Podkreślił, że podziemny układ piwnic jest tak przygotowany, aby swą strukturą odpowiadał obrazowi topograficznemu miasta.

„Oczywiście układ ten nie będzie powtarzał planu miasta w sposób dosłowny, ale pewne ulice oraz charakter tętniącego tam życia będzie miał odpowiednik w faktycznym stanie z XVI wieku. I tak przykładem takiego symbolicznego miejsca jest ulica Wodna, gdzie dowiemy się o higienie renesansowych mieszczan i zobaczymy łaźnię miejską” – przekazał Wołczyk.

W innych salach będzie można zobaczyć m.in. młyn, przystań wodną, wnętrze renesansowego kramu pasmanteryjnego czy wnętrze ówczesnej apteki.

Natomiast w salach mieszczących się pod budynkiem Rynek 9, czyli Muzeum Historii Miasta, zobaczyć będzie można m.in. ekspozycję poświęconą Zamkowi Kazimierzowskiemu. Jak wyjaśnił Wołczyk, znajdować się tam będzie makieta ukazująca architekturę zamku; będzie też prezentacja poświęcona fazom budowy i wyglądowi zespołu zamkowego. „W innej sali pokażemy postacie starostów przemyskich i zaprezentujemy pozostałą, bogatą dokumentację archiwalną mówiącą o życiu na zamku i pracy administracyjnej” – dodał.

W będącej przedłużeniem budynku Muzeum Historii Miasta kamienicy mieszczącej się przy ul. Serbańskiej 7 znajdzie się mała sala kinowa. Będzie w niej m.in. prezentowany film przelotu nad miastem. Jak zaznaczył Wołczyk, będzie to unikalne połączenie miasta renesansowego ze współczesnym. „Projekcja z przestrzennym dźwiękiem pozwoli zobaczyć, niejako na żywo, wszystko czego dowiedzieliśmy się podczas zwiedzania. Projekcja odbywać się będzie na specjalistycznym ekranie przeznaczonym do prezentacji 3D” – zaznaczył.

W trakcie rozbudowy trasy podziemnej m.in. zbudowano wyjście ewakuacyjne i zaadaptowano sześć pomieszczeń, których do tej pory nie udostępniano. Wykonana została również nowa instalacja elektryczna, instalacja wentylacji mechanicznej i instalacja hydrantowa. Od podstaw wybudowany został około 30-metrowy łącznik pomiędzy kolektorem sanitarnym a kamienicą Rynek 9.

Koszt rozbudowy trasy podziemnej wyniósł w sumie ponad 13 mln zł. W znacznej części inwestycja została dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa podkarpackiego na lata 2014-2020. Prace związane z rozbudową przeprowadził wspólnie samorząd Przemyśla z Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej. 

huk/ mk/ mr/
 

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.