Sobota, 22 Czerwiec 2024

Roberta Metsola do samorządowców: narzędzia cyfrowe są kluczem do komunikacji z mieszkańcami

20.11.2023, 14:08 Aktualizuj: 20.11.2023, 14:10
Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, Roberta Metsola;  fot. EP
Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, Roberta Metsola; fot. EP

Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, Roberta Metsola, opublikowała nagranie wideo, w którym zaprasza polskich samorządowców do wzięcia udziału w II Samorządowym Kongresie Internetu i Mediów Społecznościowych Local SoMe’23 we Wrocławiu. W swoim wystąpieniu podkreśliła, że skuteczne stosowanie narzędzi cyfrowych wzmacnia demokrację.

„W epoce cyfrowej, gdy każdy obywatel jest podłączony do smartfona, lokalni urzędnicy, burmistrzowie i radni muszą nadążać za praktykami społecznymi i nieustannie się uczyć, jak najlepiej wykorzystywać narzędzia komunikacji cyfrowej, aby nawiązywać kontakt z ludźmi, których reprezentują” – powiedziała szefowa Parlamentu Europejskiego.

Metsola podkreśliła, że korzystanie z narzędzi cyfrowych przez lokalnych liderów nie jest wyłącznie kwestią wygody, ale przede wszystkim sposobem nawiązania kontaktu mieszkańcami i lepszego ich zrozumienia.

„Media społecznościowe czy ratusze wirtualne stanowią fora, na których obywatele mogą wyrażać swoje obawy i opinie. Opanowując te platformy, lokalni politycy zwiększają transparentność, otwierają ścieżki dialogu i wzmacniają społeczeństwo obywatelskie” – stwierdziła.

Metsola zwróciła jednocześnie uwagę na zagrożenia związane z upowszechnieniem cyfrowych narzędzi, które bywają używane jako środek do rozpowszechniania dezinformacji, nienawiści i podziałów. „Musimy informować, a nie wprowadzać w błąd. Tworzyć wspólnotę, a nie dzielić” - powiedziała.

W swoim wystąpieniu szefowa PE przypomniała również o przyszłorocznych wyborach samorządowych i do Parlamentu Europejskiego.

„W tak szczególnym roku kluczowe będzie umiejętne wykorzystanie internetu i platform mediów społecznościowych do dialogu z obywatelami. Frekwencja podczas ostatnich wyborów parlamentarnych pokazała, że Polacy chcą brać czynny udział w polityce. Chcą, aby ich głos był słyszalny. Media społecznościowe powinny im to umożliwić” – stwierdziła.

II Samorządowy Kongres Internetu i Mediów Społecznościowych Local SoMe’23 odbędzie się 28 i 29 listopada we Wrocławiu. To pierwsze i zarazem jedyne w Polsce wydarzenie dedykowane skutecznej komunikacji samorządowej.

Tegoroczny kongres Local-SoMe będzie poświęcony analizie, sposobom przetwarzania i efektywnego wykorzystania danych sieciowych do zarządzania miastem, komunikacji i dialogu z mieszkańcami oraz zarządzania marką osobistą w samorządowych mediach społecznościowych. Podczas spotkania zostaną zaprezentowane najnowsze trendy w lokalnej komunikacji, sekrety efektywnego dotarcia do mieszkańców i najlepsze praktyki rozwiązywania sytuacji kryzysowych w mediach społecznościowych.

mam/

ep
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy i nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.