Piątek, 1 Marzec 2024

Robert Biedroń: Unia Europejska udowodniła swoją siłę (wideo)

15.01.2024, 12:02 Aktualizuj: 07.02.2024, 14:43

Unia Europejska jest silniejsza, kiedy działa wspólnie, a z mijającej kadencji PE, która obfitowała w trudne wyzwania, wychodzi silniejsza – uważa Robert Biedroń, eurodeputowany S&D.

Obecna kadencja Parlamentu Europejskiego dobiega końca. W związku z tym w cyklu materiałów wideo „PE na ostatniej prostej kadencji 2019-2024” przedstawiamy stanowiska polskich europosłów na temat ostatnich pięciu lat pracy w Parlamencie Europejskim. Dziś prezentujemy wypowiedź Roberta Biedronia z S&D.

„Parlament Europejski pracował w bardzo trudnej kadencji, podczas której zmierzyliśmy się z pandemią COVID-19, (…) agresją Rosji na Ukrainę, (…) kryzysami ekonomicznymi i społecznymi, więc te pięć lat Parlamentu Europejskiego obfitowało w wiele problemów” – podkreślił Biedroń. „Ale dzisiaj podsumowując tą kadencję, bo zostało nam kilka miesięcy do wyborów do PE, muszę powiedzieć, że Unia Europejska i Parlament Europejski są silniejsze. Być może tak silne jak nigdy” – stwierdził polityk.

Biedroń zwrócił uwagę, że obecnie w Europie nikt poza skrajnymi siłami politycznymi nie podważa sensu istnienia UE rozumianej jako wspólnota interesów, która powinna pogłębiać współpracę pomiędzy krajami członkowskimi.

Korzyści z głębszej integracji europejskiej pokazała zdaniem Biedronia europejska odpowiedź na pandemię koronawirusa - wspólne zakupy szczepionek i koordynacja pomocy dla ofiar. „Unia Europejska jest silniejsza, kiedy działa wspólnie także w tej sferze dotyczącej także polityki zdrowotnej” – stwierdził Biedroń. Z kolei wojna w Ukrainie zdaniem posła udowodniła, że „Unia Europejska powinna zastanowić się nad wspólną polityka obronną”.

Podsumowując kadencję Biedroń stwierdził, że „Unia Europejska się sprawdziła” i „że to nie tylko wspólnota wartości, ale także przede wszystkim wspólnota, która przynosi korzyści konkretnym ludziom”.

Opinie kolejnych eurodeputowanych będą prezentowane w kolejnych tygodniach. W ciągu najbliższych kilku miesięcy planujemy odbyć rozmowy ze wszystkimi 51 reprezentantami polskich sił politycznych w Parlamencie Europejskim.

mc/ mam/

ep
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy i nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.