Środa, 31 Maj 2023

Rezolucja PE: Rosja to państwo sponsorujące terroryzm 

23.11.2022, 13:14 Aktualizuj: 30.11.2022, 13:46
Fot.PE
Fot.PE

Parlament Europejski przyjął w środę rezolucję uznającą Rosję za państwo sponsorujące terroryzm. Europosłowie  wzywają UE do dalszego izolowania Rosji na arenie międzynarodowej, ograniczenia stosunków dyplomatycznych i kontaktów UE z oficjalnymi przedstawicielami Rosji.

Dokument przyjęto 494 głosami za, przy 58 przeciw i 44 wstrzymujących się.

Europosłowie domagają się zaprzestania wszelkich działań wojskowych sił rosyjskich, w szczególności ataków na tereny mieszkalne i infrastrukturę cywilną, oraz wycofania przez Rosję wszystkich sił zbrojnych i sprzętu wojskowego z całego terytorium Ukrainy. Wzywają do zaprzestania przymusowych deportacji ukraińskiej ludności cywilnej i przymusowych adopcji ukraińskich dzieci, a także do uwolnienia wszystkich osób przetrzymywanych na Ukrainie.

Wskazują, że umyślne ataki i okrucieństwa Rosji wobec ludności cywilnej, niszczenie infrastruktury cywilnej oraz inne poważne naruszenia praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego są równoznaczne z aktami terroru wobec ludności i stanowią zbrodnie wojenne.

W związku z tym PE uznał Rosję za państwowego sponsora terroryzmu i za państwo posługujące się środkami terroryzmu.

Parlament podkreślił swoją solidarność z narodem ukraińskim, który od 24 lutego i przez ostatnie lata rosyjskiej agresji wykazuje niezwykłą odwagę i odporność w obliczu gróźb i ataków, a także z innymi ofiarami rosyjskich agresji na całym świecie.

Wezwał w rezolucji UE i jej państwa członkowskie do opracowania unijnych ram prawnych dotyczących uznawania państw za sponsorów terroryzmu i państwa stosujące środki terroryzmu. Chce też, by Rada UE rozważyła dodanie Federacji Rosyjskiej do takiego unijnego wykazu państw sponsorujących terroryzm.

PE z zadowoleniem przyjął wniosek Komisji z listopada br. dotyczący pakietu wsparcia w wysokości 18 mld euro dla Ukrainy w 2023 r. w celu zapewnienia jej stabilności makroekonomicznej, przywrócenia infrastruktury krytycznej i utrzymania podstawowych usług publicznych, wezwał też do szybkiego przyjęcia wniosku.

W projekcie rezolucji są też odniesienia do kwestii historycznych. PE przypomina w dokumencie, że państwo rosyjskie nadal zaprzecza swojej odpowiedzialności za zestrzelenie samolotu linii Malaysia Airlines nad wschodnią Ukrainą w 2014 r. i odmawia współpracy z międzynarodowymi organami wymiaru sprawiedliwości oraz odmawia zwrotu wraku i czarnych skrzynek polskiego samolotu rządowego Tu-154, który rozbił się pod Smoleńskiem w Rosji w kwietniu 2010 r.

Europosłowie wyrazili solidarność z rodzinami ofiar incydentu rakietowego z 15 listopada w Polsce.

W rezolucji Parlament wzywa Unię Europejską do dalszego izolowania Rosji na arenie międzynarodowej, w tym jeśli chodzi o członkostwo w organizacjach i organach międzynarodowych, takich jak Rada Bezpieczeństwa ONZ. Posłowie chcą również ograniczenia stosunków dyplomatycznych z Rosją, ograniczenia kontaktów UE z oficjalnymi przedstawicielami Rosji do absolutnego minimum oraz zamknięcia i zakazania rosyjskich instytucji państwowych w UE, które rozpowszechniają propagandę na całym świecie.

W kontekście eskalacji aktów terroru Kremla wobec ukraińskiej ludności cywilnej w rezolucja wezwano ponadto państwa członkowskie UE w Radzie do szybkiego zakończenia prac nad dziewiątym pakietem sankcji wobec Moskwy. Posłowie chcą również, aby kraje UE aktywnie zapobiegały, prowadziły dochodzenia i ścigały wszelkie przypadki obchodzenia obowiązujących sankcji oraz z Komisją Europejską rozważyły możliwe działania przeciwko krajom, które próbują pomóc Rosji w obejściu wprowadzonych sankcji.

luo/ woj/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.