Piątek, 1 Marzec 2024

Rafał Romanowski obejmie mandat europosła

30.11.2023, 13:53 Aktualizuj: 01.12.2023, 10:32
Rafał Romanowski; Fot. PAP/Paweł Supernak
Rafał Romanowski; Fot. PAP/Paweł Supernak

Rafał Romanowski zastąpi w europarlamencie Zbigniewa Kuźmiuka. Na najbliższej sesji Parlament Europejski odnotuje wybór nowego eurodeputowanego.

Po październikowych wyborach parlamentarnych mandat poselski do europarlamentu stracił Zbigniew Kuźmiuk (PiS/EKR), który z okręgu radomskiego dostał się do polskiego Sejmu. Pierwszych czterech w kolejce do sukcesji w PE kandydatów PiS (Maria Kloc, Maciej Małecki, Anna Kwiecień i Arkadiusz Czartoryski) również zasiądzie w poselskich ławach, więc mandat eurodeputowanego przypadnie w udziale Rafałowi Romanowskiemu. Potwierdził to właśnie Parlament Europejski.

„Na posiedzeniu plenarnym w dniu 11 grudnia Parlament Europejski przyjmie do wiadomości wybór na posła do Parlamentu Europejskiego Rafała Romanowskiego, który zastąpi Zbigniewa Kuźmiuka ze skutkiem od 29 listopada 2023 roku” – poinformowały służby prasowe PE.

„Po samorządzie, Sejmie RP i Ministerstwie Rolnictwa, przyszła pora na Parlament Europejski” – napisał w mediach społecznościowych nowy polski eurodeputowany. „Dziś mówię do widzenia, jako poseł i sekretarz stanu, ale też mówię dzień dobry, jako europoseł. Czy tu, czy tam – wciąż ten sam – dla ludzi” – czytamy we wpisie.

Rafał Romanowski w latach 2015–2020, 2021–2022 i 2022-2023 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W międzyczasie w 2018 roku startował w wyborach samorządowych (uzyskując mandat radnego województwa mazowieckiego), w 2019 roku starał się o mandat europosła (z szóstym wynikiem na liście), a później również posła (ostatecznie mandat objął w lutym 2022 roku po Łukaszu Szumowskim). W ostatnich wyborach parlamentarnych nie uzyskał mandatu.

Poza Zbigniewem Kuźmiukiem z europarlamentem pożegnał się także Bartosz Arłukowicz (PO/EPL), który dostał się do Sejmu ze Szczecina. W PE zastąpił go czwarty na liście ewentualnych sukcesorów Witold Pahl (dwójka spośród wyprzedzających go kandydatów – Elżbieta Polak i Jarosław Rzepa – dostała się do Sejmu, natomiast trzecia w kolejności Jolanta Fedak zmarła w 2020 roku). Witold Pahl to były sędzia Trybunału Stanu i były wiceprezydent Warszawy

Bezprecedensowe zastępstwo ma jednak Krzysztof Hetman (Trzecia Droga/EPL). Mandat po nim objął Włodzimierz Karpiński, były sekretarz Warszawy, przebywający w areszcie w związku z tzw. aferą śmieciową; usłyszał zarzuty korupcyjne związane z zawieraniem kontraktów na zagospodarowanie odpadów w stolicy.

I Karpiński, i Panl zostali już przyjęci w poczet nowych polskich eurodeputowanych; Romanowski dołączy do nich na grudniowej sesji.

aba/ 
 

ep
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy i nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.