Do 30 maja pod Europejską Inicjatywą Obywatelską „Koniec Epoki Klatkowej” podpisało się 1 milion obywateli UE. Po zakończeniu zbierania podpisów pod tą inicjatywą trafią one do Parlamentu Europejskiego i do Komisji Europejskiej. Inicjatywa ma na celu wprowadzenie w UE całkowitego zakazu hodowania zwierząt w klatkach.
Jak piszą organizatorzy tej akcji, „to największy polityczny projekt dotyczący zwierząt hodowlanych w historii Europy”.
„Europejska Inicjatywa Obywatelska nie jest zwykłą petycją, a obywatelskim projektem ustawy UE i działa na nieco innych zasadach – to realne narzędzie do zmiany przepisów prawa unijnego” - dodają.
Pomysłodawcą inicjatywy w sprawie zakazu chowu klatkowego jest organizacja Compassion in World Farming (Compassion Polska), do której dołączyło ponad 170 organizacji zajmujących się dobrostanem zwierząt i ochroną środowiska w całej UE. Organizacje od września zeszłego roku zbierają podpisy pod inicjatywą, której celem jest zaprzestanie stosowania klatek w hodowli zwierząt na całym kontynencie. 30 maja inicjatywa osiągnęła wymaganą liczbę miliona podpisów, ale podpisów jeszcze niezweryfikowanych. Dlatego ich zbieranie ma być nadal kontynuowane, aby „osiągnąć bezpieczne (i sugerowane przez Komisję Europejską) 1 250 000 podpisów”.
„Inaczej inicjatywa może nie spełnić formalnego wymogu i nie zakończy się sukcesem. Organizacja Compassion Polska zapowiada podwojenie wysiłków w zbieraniu podpisów – do końca projektu zostały już tylko 3 miesiące” – informuje Compassion in World Farming.
- Milion podpisów to ogromny krok, ale to jeszcze nie koniec - mówi Małgorzata Szadkowska, prezeska Compassion Polska. - Zbudowaliśmy największą koalicję na rzecz zwierząt gospodarskich w historii i jesteśmy niezwykle dumni z tego wspólnego wysiłku. Jednak walka o uwolnienie zwierząt hodowlanych z klatek jeszcze się nie skończyła. Musimy zbierać podpisy, aby upewnić się, że Parlament Europejski zrozumie jak ważna jest ta sprawa dla obywateli UE.
Zbieranie podpisów potrwa do 11 września. Następnie podpisy trafią do Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. Więcej informacji: www.koniecepokiklatkowej.pl, www.ciwf.pl
jmk/