Sobota, 22 Czerwiec 2024

Prognoza gospodarcza KE: gospodarka europejska straciła w tym roku dynamikę

15.11.2023, 10:30 Aktualizuj: 15.11.2023, 11:08
Prognoza gospodarcza KE: gospodarka europejska straciła w tym roku dynamikę w związku z wysokimi kosztami życia, słabym popytem zewnętrznym i restrykcyjną polityką monetarną; Fot.: EC - Audiovisual Service
Prognoza gospodarcza KE: gospodarka europejska straciła w tym roku dynamikę w związku z wysokimi kosztami życia, słabym popytem zewnętrznym i restrykcyjną polityką monetarną; Fot.: EC - Audiovisual Service

Gospodarka europejska straciła w tym roku dynamikę w związku z wysokimi kosztami życia, słabym popytem zewnętrznym i restrykcyjną polityką monetarną - oceniła KE w opublikowanej w środę jesiennej prognozie gospodarczej. Choć oczekuje się, że sytuacja będzie się stopniowo poprawiać, to Komisja skorygowała w dół przewidywania wzrostu PKB UE w porównaniu z prognozami letnimi.

"Wzrost stracił dynamikę, ale nadal oczekiwane jest odbicie. Po silnej ekspansji przez większą część 2022 r. realny PKB spadł pod koniec roku, a w pierwszych trzech kwartałach 2023 r. ledwo wzrósł. Inflacja wciąż wysoka, choć spada, a zacieśnianie polityki monetarnej zebrało większe żniwo, niż wcześniej oczekiwano, w połączeniu ze słabym popytem zewnętrznym" - podkreśla KE.

"Najnowsze wskaźniki biznesowe i dane ankietowe za październik wskazują na słabą aktywność gospodarczą także w czwartym kwartale tego roku, w warunkach zwiększonej niepewności" - dodaje.

Jesienna prognoza przewiduje wzrost PKB w 2023 r. na poziomie 0,6 proc. zarówno w UE, jak i w strefie euro, czyli o 0,2 pkt. proc. poniżej letniej prognozy. Oczekuje się, że aktywność gospodarcza będzie stopniowo nabierać tempa w miarę ożywienia konsumpcji, solidnym rynkiem pracy, utrzymującym się wzrostem płac i dalszym spadkiem inflacji.

Komisja przewiduje, że pomimo zaostrzonej polityki monetarnej inwestycje będą nadal rosły. Prognozuje się, że w 2024 r. wzrost PKB UE wyniesie 1,3 proc. O 0,1 pkt. proc. w porównaniu z prognozą letnią. Prognozuje się, że w strefie euro wzrost PKB będzie nieco niższy i wyniesie 1,2 proc. W 2025 r. PKB ma wzrosnąć o 1,7 proc. w UE i o 1,6 proc. w strefie euro.

Inflacja ma nadal spadać. W całej UE wyniesie 6,5 proc. w 2023 r.; 3,5 proc. w 2024 r. i 2,4 proc. w 2025 r. W strefie euro spadnie z 5,6 proc. w 2023 r. do 3,2 proc. w 2024 r. i 2,2 proc. w 2025 r.

Oczekuje się, że w 2023 r. i 2024 r. stopa bezrobocia w UE pozostanie na poziomie 6 proc., a w 2025 r. spadnie do 5,9 proc.

Przedstawiając prognozy na konferencji prasowej w Brukseli, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis podsumował, że był to rok pełen wyzwań dla gospodarki UE, którą osłabił wpływ wojny Rosji na Ukrainie, słaby popyt światowy i wyższe ceny konsumenckie.

"Po bardzo słabym wzroście w tym roku, możemy spodziewać się jego skromnego odbicia w 2024 r., czemu sprzyja dobra sytuacja na rynku pracy i dalsze obniżanie się inflacji. Wciąż jednak mamy do czynienia z dużą niepewnością geopolityczną, obecnie dodatkowo zaostrzoną przez konflikt na Bliskim Wschodzie. Pomimo naszej odporności w obliczu kolejnych wstrząsów, gospodarka UE musi także stawić czoła długoterminowym wyzwaniom strukturalnym" - dodał.

asc/ rkj/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.