Sobota, 20 Kwiecień 2024

Prezydent o wpisaniu członkostwa w UE do konstytucji; szef RE o cudzie nad Wisłą

03.05.2019, 15:40 Aktualizuj: 05.05.2019, 16:43
Fot. PAP/T. Gzell
Fot. PAP/T. Gzell

Warto dyskutować nad tym, czy powinniśmy wprowadzić zapisy o UE do naszej konstytucji - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda. Polska w UE to drugi cud nad Wisłą – mówił szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

W wystąpieniu podczas uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 maja na Placu Zamkowym prezydent Andrzej Duda nawiązał do 15 rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej i 20 rocznicy przystąpienia do NATO. Ocenił, że były to "bardzo mądre decyzje".

W tym kontekście podziękował wszystkim tym, którzy wprowadzili nas do NATO i UE. "To właśnie dzięki ich staraniom, dzięki ich decyzjom, także dzięki słowom Ojca Świętego Jana Pawła II, dzisiaj jesteśmy w tych największych na świecie sojuszach. To był pokaz mądrości politycznej. Tam trzeba być i tam warto być" - stwierdził polityk.

Prezydent nawiązał do obowiązującej polskiej ustawy zasadniczej, wskazując na potrzebę dyskusji nad jej zmianami. "Bo warto dyskutować nad tym, czy powinniśmy wprowadzić zapisy o UE do naszej konstytucji, czy powinniśmy w konstytucji zagwarantować obecność w tym wielkim sojuszu - osobiście jestem przekonany, że tak. Czy powinniśmy zagwarantować obecność w NATO? Osobiście uważam, że tak" - mówił prezydent.

Przede wszystkim jednak - zdaniem Dudy - powinniśmy się starać, żeby "te postanowienia konstytucji, które są, były dobrze wypełnione, żeby to, co tam jest w niej napisane, było prawdziwe i było odczuwalne dla zwykłego obywatela".

Prezydent wyraził też przekonanie, że - w związku z zasługami Polski dla europejskiej myśli politycznej i ustrojowej - głos Polski jest potrzebny i powinien się liczyć w debacie o przyszłości UE. "Ja osobiście mam przekonanie, że Unia Europejska potrzebuje więcej demokracji" - powiedział prezydent, wskazując, że w praktyce oznacza to silniejszą rolę Rady Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, czyli "tych organów, gdzie państwa i społeczeństwa są rzeczywiście reprezentowane". Zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego o to, żeby o tych sprawach dyskutować i mocno je stawiać.

Po południu przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk wygłosił w Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego od dawna zapowiadany wykład "Nadzieja i odpowiedzialność. O konstytucji, Europie i wolnych wyborach".

"Konstytucja nie jest świętością ani dogmatem, wszak można każdą konstytucję zmieniać i poprawiać. Jeśli coś jest święte, to jest to obowiązek jej przestrzegania przez wszystkich obywateli, a zwłaszcza przez władzę" - podkreślił Tusk.

Jak mówił, w czasie uroczystościach państwowych z okazji święta Konstytucji 3 maja w głowie miał jedną myśl: "nie może być tak, że władza raz do roku obchodzi święto konstytucji, a na co dzień konstytucję obchodzi".

Nawiązał do słów prezydenta Andrzeja Dudy o wpisaniu do konstytucji przynależności Polski do UE i NATO. "Chcę i powinienem przyjąć tę deklarację z jak najlepszą wiarą. Tyle warta będzie ta deklaracja, na tyle wzmocniłaby rzeczywiście naszą obecność w UE, ile będzie równa w determinacji w przestrzeganiu konstytucji" - podkreślił były premier. "Po co zmieniać konstytucję, po co poprawiać konstytucję, jeśli nie jest się, z różnych powodów, w stanie przestrzegać jej fundamentalnych przepisów?" - dodał.

Po wykładzie Donald Tusk spotkał się z osobami, które zebrały się przed gmachem Uniwersytetu. Zaznaczył, że dzisiaj, 3 maja, jest takie poczucie, że "w naszej ojczyźnie wszyscy zgadzają się co do joty, jeśli chodzi o UE, że to jest drugi cud nad Wisłą".

"To, co dzisiaj usłyszeliśmy z ust polskiej władzy na temat konstytucji i UE uważam za ich zobowiązanie. Te słowa nie znikną, te słowa będą przypominane o tym, że konstytucja jest święta, o tym, że UE i nasza w niej obecność powinny mieć nasze gwarancje i dobrą pracę na rzecz tej Unii. Będziemy o tym - i wy, mam nadzieję, będziecie - codziennie przypominać, szczególnie dzień po wyborach" - mówił szef RE.

aba/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.