Sobota, 22 Czerwiec 2024

Premier: Polska i państwa bałtyckie pomagają Ukrainie najbardziej; Niemcy mają tu jeszcze dużo do zrobienia

13.02.2023, 18:19 Aktualizuj: 27.02.2023, 19:57
Premier Mateusz Morawiecki;  fot.  PE
Premier Mateusz Morawiecki; fot. PE

Polska i państwa bałtyckie pomagają Ukrainie najbardziej, w proporcji do naszej gospodarki i wielkości naszej populacji; Niemcy mają tutaj jeszcze dużo do zrobienia - mówił w piątek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.

Na konferencji prasowej po szczycie UE w Brukseli premier Morawiecki był pytany o słowa kanclerza Niemiec Olafa Scholza, który ocenił, że „wśród krajów UE Niemcy są państwem, które zapewnia największą pomoc finansową i humanitarną, ale także najbardziej konkretne wsparcie, jeśli chodzi o dostawy broni” do Ukrainy. Wcześniej Scholz skrytykował także niektóre państwa, które „mają rywalizować o to, kto przekaże więcej broni”.

„Polska i państwa bałtyckie - co jest szeroko uznane na całym świecie - są wśród tych, które pomagają najbardziej, w szczególności w proporcji do wielkości naszej gospodarki i wielkości naszej populacji. Niemcy mają tutaj jeszcze dużo do zrobienia” - oświadczył premier. „Ale wolę dostrzegać szklankę do połowy pełną, niż do połowy pustą i motywować pozytywnie” - dodał.

Premier zaznaczył, że woli mówić „pozytywnym językiem”, ponieważ - jak zaznaczył - Polsce zależy na tym, żeby największy gospodarczo kraj w Europie jak najmocniej partycypował w pomocy dla Ukrainy.

Wyraził też zadowolenie, że „w końcu udało się przełamać impas ws. Leopardów”. Przypomniał, że rozmawiał o tym w grudniu z kanclerzem Scholzem, który wskazywał na konieczność przekazania przez amerykanów czołgów Abrams. „Ten warunek został spełniony, więc udało nam się przekonać Niemców do tego, aby znaczną ilość Leopardów przekazały” - powiedział premier.

„Teraz mogę apelować, żeby to się stało jak najszybciej" - dodał. Jak zaznaczył, coraz głośniej słychać o planowanej kolejnej rosyjskiej ofensywie. "Oznacza to, że dostawy broni muszą dotrzeć (na Ukrainę) jak najszybciej” - podkreślił szef rządu.

dka/ mam/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.