Poniedziałek, 25 Września 2023

Pomorskie: nowy rezonans magnetyczny w Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku

30.05.2023, 08:28 Aktualizuj: 30.05.2023, 08:32
Rezonans magnetyczny; Fot.: UMWP
Rezonans magnetyczny; Fot.: UMWP

Wojewódzkie Centrum Onkologii w Gdańsku ma nowy rezonans magnetyczny – poinformował we wtorek urząd marszałkowski województwa pomorskiego. Urządzenie za ponad 6,3 mln zł zostało zakupione dzięki finansowaniu z funduszy REACT-EU.

Rezonans magnetyczny (MRI) będzie wykorzystywane m.in. do badania przepływu krwi przez mózg i oceny rozsiewu nowotworu w kościach – dzięki temu chorzy na nowotwory będą szybciej uzyskają diagnozę i będą mogli wcześniej zostać poddani odpowiedniej terapii. Dzięki nowemu gdańskiemu MRI możliwa jest szczegółowa ocena narządów i tkanek.

    „Sprzęt jest wyposażony w wiele aplikacji, które zapewniają lepsze niż od tej pory analizowanie i opisywanie badań. MRI ma też dedykowane cewki, dzięki którym możliwe jest wykonanie większego spektrum badań. Na przykład długa cewka do jednoczasowego badania jamy brzusznej i miednicy” – wskazała Monika Nowaczyk, dyrektor Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku.

Dzięki rezonansowi skróci się także czas badania, które do tej pory trwało od 15 minut do godziny. MRI może także wykonywać badania m.in. przepływu krwi gruczołu krokowego i mózgu, spectroskopię mózgu, ocenę rozsiewu w kościach bez narażenia badanego pacjenta na promieniowanie oraz wykonywane pod kontrolą MRI biopsję prostaty i piersi.

Rezonans kosztował ponad 6,3 mln zł, które przekazał samorząd województwa pomorskiego z funduszy europejskich. Sprzęt został sfinansowany ze specjalnej linii budżetowej REACT-EU, w ramach reakcji Unii Europejskiej na pandemię COVID-19.

rkj/

 

Więcej o:

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.