Sobota, 20 Kwiecień 2024

Połowy: obowiązkowe kamery dla niektórych statków rybackich w celu przeciwdziałania wykroczeniom

17.03.2021, 09:35 Aktualizuj: 17.03.2021, 12:32
© European Union 2013 - Source : EP
© European Union 2013 - Source : EP

Parlament Europejski przyjął stanowisko negocjacyjne w sprawie nowego systemu kontroli rybołówstwa, który zreformuje przepisy regulujące działalność połowową UE obowiązujące od 2010 roku.

Posłowie zgodzili się na wykorzystanie nowych technologii w celu lepszego egzekwowania przepisów dotyczących połowów oraz poprawy ich bezpieczeństwa i przejrzystości. Nalegają również, by konsumenci wiedzieli, kiedy, gdzie i w jaki sposób kupowane przez nich produkty są pozyskiwane. Za było 401 osób, 247 przeciw, zaś 47 wstrzymało się od głosu.

„Podjęliśmy ważne kroki w celu ustanowienia wspólnych zasad. Inspekcje łowisk w Hiszpanii nie mogą różnić się od tych w Danii, Polsce czy we Włoszech. Muszą być zharmonizowane i bardziej wydajne, bez zwiększania biurokracji w tym sektorze ” - oświadczyła sprawozdawczyni Clara Aguilera.

Wykorzystywanie kamer pokładowych (CCTV) do przeprowadzania kontroli wyładunku powinno być obowiązkowe w przypadku „minimalnego odsetka” statków dłuższych niż 12 metrów, które zostały zidentyfikowane jako „stwarzające poważne ryzyko niezgodności”.

Sprzęt nagrywający będzie również wykorzystywany jako sankcja towarzysząca dla wszystkich statków, które dopuściły się dwóch lub więcej poważnych naruszeń. Statkom, które wyrażą chęć dobrowolnego wprowadzenia telewizji przemysłowej, należy zaoferować zachęty, takie jak dodatkowy przydział limitów lub usunięcie punktów za złamanie prawa.

Posłowie popierają także propozycję ujednolicenia sankcji i domagają się utworzenia Rejestru Naruszeń Unii Europejskiej w celu scentralizowania informacji ze wszystkich państw członkowskich. Wzywają również do wprowadzenia „odpowiedniego systemu sankcji” za naruszenia popełnione przez rybaków rekreacyjnych.

Zgodnie ze strategią UE „od pola do stołu” Parlament Europejski domaga się, by pochodzenie produktów rybołówstwa i akwakultury było identyfikowalne w całym łańcuchu żywnościowym, w tym w produktach przetworzonych i importowanych. Należy udostępnić dane dotyczące gatunków ryb, lokalizacji, daty i godziny ich złowienia oraz rodzaju użytego narzędzia.

W celu zmniejszenia ilości odpadów morskich europosłowie zgadzają się, że wszystkie statki powinny być zobowiązane do powiadamiania władz krajowych o faktach zagubienia sprzętu połowowego oraz do posiadania na pokładzie sprzętu niezbędnego do jego odzyskania.

Wszystkie statki powinny być również wyposażone w urządzenie geolokalizacyjne, umożliwiające ich automatyczną lokalizację i identyfikację, co - zgodnie z przyjętym tekstem - uważane jest za konieczne w celu poprawy bezpieczeństwa na morzu.

Parlament proponuje również zwiększenie dopuszczalnego marginesu błędu w odniesieniu do wagi niektórych gatunków szacowanych przez rybaków na pokładzie (margines tolerancji).

Po głosowaniu nad stanowiskiem w sprawie nowego systemu kontroli rybołówstwa Parlament Europejski gotowy jest do rozpoczęcia negocjacji z Radą. Zgodnie z obecną propozycją, od wejścia tych przepisów w życie, operatorzy mieliby cztery lata na wyposażenie statków w nowe, wymagane technologie.

Komisja Rybołówstwa przyjęła  5 lutego stanowisko dotyczące unijnego systemu kontroli rybołówstwa. Wniosek ten aktualizuje pięć istniejących rozporządzeń i harmonizuje systemy kontroli i inspekcji, a także sankcje we wszystkich krajach UE.

jjk

 

Więcej o:

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.