Poniedziałek, 19 Kwiecień 2021

Podsumowanie sesji plenarnej PE w Brukseli: szczepionki, nowy prezydent USA, prawo do rozłączenia się

23.01.2021, 13:31 Aktualizuj: 25.01.2021, 14:48
CC-BY-4.0: © European Union 2020 – Source: EP
CC-BY-4.0: © European Union 2020 – Source: EP

Europosłowie na zakończonej w czwartek pierwszej w 2021 r. sesji plenarnej zaapelowali o większą przejrzystość ws. kontraktów na szczepionkę na COVID-19 i debatowali nad sytuacją polityczną w USA po inauguracji Joe Bidena na prezydenta tego kraju.

Szczepionki na COVID-19

Podczas debaty plenarnej większość europosłów wyraziła poparcie dla wspólnego podejścia UE do szczepień, jednak zaapelowali o większą solidarność oraz o większą przejrzystość w kwestii kontraktów z firmami farmaceutycznymi.

Stosunki UE-USA

Posłowie debatowali nad sytuacją polityczną w USA i - jak zaznaczono w komunikacie PE - z zadowoleniem przyjęli inaugurację nowego prezydenta Joe Bidena. Według Parlamentu, nowa administracja to szansa dla UE i USA na wzmocnienie wzajemnych stosunków i wspólne stawianie czoła wyzwaniom.

Aleksiej Nawalny

Posłowie skrytykowali aresztowanie lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego i zażądali nałożenia przez UE dodatkowych sankcji na Rosję podczas debaty plenarnej; przyjęli też rezolucję w tej sprawie.

Prawo do rozłączenia się

Pracownicy nie powinni być zobowiązani do odbierania telefonów lub odpowiadania na służbowe e-maile poza godzinami pracy - stwierdzili europosłowie. Rezolucja, którą przyjęli, wzywa Komisję Europejską do zaproponowania prawodawstwa w sprawie „prawa do rozłączenia się”.

Portugalska prezydencja

Na początku tego roku Portugalia przejęła rotacyjną prezydencję Rady. Premier António Costa powiedział w PE, że podczas swojej prezydencji Portugalia będzie dążyć do postępów w kampanii szczepień na COVID-19 oraz w gospodarczej i społecznej odbudowie po pandemii.

Dostęp do mieszkań w przystępnych cenach

Dostęp do godnych i przystępnych cenowo mieszkań powinien być uznawany za podstawowe prawo człowieka, głosi rezolucja Parlamentu przyjęta w czwartek. Rezolucja definiuje godny standard jako dostęp do czystej i wysokiej jakości wody pitnej, odpowiednie warunki sanitarne i higieniczne, a także podłączenia do sieci kanalizacyjnej i wodociągowej.

Walka z ubóstwem

Parlament zatwierdził wykorzystanie środków udostępnionych na odbudowę po COVID-19 w ramach inicjatywy REACT-UE na żywność i inną podstawową pomoc dla najbardziej potrzebujących. Zmienione przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD) zapewniają kontynuację wsparcia w 2021 i 2022 r.

Sztuczna inteligencja

Parlament przyjął też wytyczne dotyczące wojskowego i cywilnego wykorzystania sztucznej inteligencji. Parlament przyjął już propozycje sposobu regulacji sztucznej inteligencji w zakresie etyki, odpowiedzialności i własności intelektualnej. Posłowie uważają, że sztuczna inteligencja powinna podlegać kontroli człowieka i że zabójcze systemy broni autonomicznej powinny być zakazane.

Równouprawnienie płci

Europosłowie wezwali ponadto do podjęcia nowych środków dla zwalczania przemocy wobec kobiet i zlikwidowania różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn, wyeliminowania nierówności związanych z płcią wywołanych przez kryzys COVID-19 oraz poprawy integracji kobiet w sektorze cyfrowym.

Unijna polityka zagraniczna i bezpieczeństwa

UE musi być w stanie bronić swoich interesów i wartości oraz promować porządek międzynarodowy oparty na zasadach, gwarantujący multilateralizm, demokrację i prawa człowieka, stwierdzili europosłowie w corocznym przeglądzie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa UE. W osobnym sprawozdaniu wyrazili zaniepokojenie, że autorytarne reżimy na całym świecie wykorzystały pandemię do tłumienia praw człowieka.

Raje podatkowe

Jednym z tematów była również unijna czarna lista rajów podatkowych. W rezolucji proponującej ulepszenie tego systemu europosłowie stwierdzili, że jest nieskuteczna, zagmatwana i nie w pełni wykorzystuje swój potencjał.

kic/

 

 

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.