W wyborach do Parlamentu Europejskiego Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała już 18 komitetów wyborczych, które wystawią swoich kandydatów. Jeden komitet czeka na rejestrację.
Zgodnie z kalendarzem wyborczym komitety mają czas na zgłaszanie się do PKW do 6 kwietnia, a ponieważ jest to sobota, w praktyce termin ten upływa 8 kwietnia.
Do 15 wcześniej zarejestrowanych komitetów dołączyły trzy nowe: Komitet Wyborczy Normalny Kraj, Komitet Wyborczy Alternatywa Społeczna i Komitet Społeczny Porozumienie Jarosława Gowina.
Na rejestrację czeka jeszcze Komitet Wyborczy Odpowiedzialność, który ma na razie w PKW status "zgłoszony".
Komitet Wyborczy Normalny Kraj definiuje swój program poprzez rugowanie absurdów. "Naszą wizją jest zdrowe państwo, którego reprezentanci dbają o interesy narodu, a wspólne cele realizowane są w zgodzie z interesem jednostki oraz poszanowaniem własności prywatnej. Zadbamy również o silną pozycję Polski na arenie międzynarodowej oraz zdrowe relacje z innymi narodami" - głosi manifest ideowy na stronie internetowej ugrupowania. Prezesem partii jest Wiesław Lewicki.
Komitet Wyborczy Alternatywa Społeczna to ugrupowanie na czele którego stoi prezes Krzysztof Przybylak. "Naszą ideologią jest +Polskość+ pisana wielką literą i działanie dla Polski (...) Alternatywa Społeczna jest dla tych, którzy: uznają język i kulturę polską za swoje dziedzictwo, uznają historię Polski za swoje dziedzictwo, uznają Chrześcijaństwo AD 966, jego filozofię i etykę za czynnik państwotwórczy, który stworzył nowoczesne państwo polskie" - głosi manifest ideowy ugrupowania.
Komitet Społeczny Porozumienie Jarosława Gowina to ugrupowanie będące częścią obecnej koalicji rządzącej. "Jesteśmy częścią dumnego Narodu, który nie wstydzi się swojej tradycji i wiary. Opowiadamy się za państwem, które zdecydowanie działa na rzecz bezpieczeństwa i sprawiedliwości, wspiera rodzinę, ale w pozostałych dziedzinach ogranicza swoją obecność do minimum, pozostawiając jak najszerszą przestrzeń do swobodnej aktywności wolnych obywateli" - głosi manifest ugrupowania.
Wcześniej PKW zarejestrowała: Komitet Wyborczy Wyborców Kukiz'15; Komitet Wyborczy Ruch 11 Listopada; Komitet Wyborczy Wyborców Konfederacja Korwin, Braun, Liroy, Narodowcy; Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewica Razem - Partia Razem, Unia Pracy, Ruch Sprawiedliwości Społecznej; Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość, Komitet Wyborczy Wyborców Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski; Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni oraz Komitet Wyborczy Wiosna Roberta Biedronia; Komitet Wyborczy Ruch Prawdziwa Europa - Europa Christi; Komitet Wyborczy Związku Słowiańskiego, Komitet Wyborczy Jedność Narodu.
A także: Komitet Wyborczy Wyborców Konfederacja Polski Niepodległej - Niezłomni; Komitet Wyborczy Piast - Jedność Myśli Europejskich Narodów; Komitet Wyborczy Stronnictwa Pracy oraz Koalicyjny Komitet Wyborczy Polexit - Koalicja.
Zgodnie z Kodeksem wyborczym, tylko komitetom utworzonym przez partie polityczne i koalicje partii politycznych oraz przez wyborców przysługuje prawo zgłaszania kandydatów na europosłów i prowadzenia - na zasadzie wyłączności - kampanii wyborczej na rzecz kandydatów. Dopiero gdy PKW przyjmie zawiadomienie, komitet wyborczy może wykonywać czynności wyborcze, w tym dotyczące zgłaszania list kandydatów na europosłów, czy pozyskiwać i wydatkować środki finansowe.
Termin rejestracji list kandydatów startujących wyborach do PE mija 16 kwietnia.
Wybory do PE odbędą się w Polsce 26 maja. W całej UE wybory odbędą się w dniach 23-26 maja.
js/