Niedziela, 14 Sierpnia 2022

PE zadecydował - EMA ma być skuteczniejsza 

20.01.2022, 10:51 Aktualizuj: 20.01.2022, 10:53
Fot.PAP/Leszek Szymański
Fot.PAP/Leszek Szymański

Większa gotowość na wypadek sytuacji kryzysowych oraz lepsze zarządzanie produktami leczniczymi i wyrobami medycznymi - takie mają być efekty zatwierdzonego w czwartek przez PE rozporządzenia dotyczącego uprawnień Europejskiej Agencji Leków.

Zgodnie z rozporządzeniem utworzone zostaną dwie "grupy sterujące ds. niedoborów", odpowiednio dla leków i wyrobów medycznych, a EMA utworzy europejską platformę monitorowania niedoborów i będzie nią zarządzać, aby ułatwić gromadzenie danych.

Wszystkie podmioty w łańcuchu dostaw będą bardziej zaangażowane, dotyczy to także porad ekspertów reprezentujących pacjentów i pracowników medycznych oraz posiadaczy pozwoleń na dopuszczenie do obrotu, hurtowników i inne osoby ściśle zaangażowane w opiekę zdrowotną.

Agencja utworzy publiczną stronę internetową zawierającą informacje na temat niedoborów. Dane dotyczące badań klinicznych oraz informacje o produktach leczniczych dopuszczonych do obrotu będą udostępniane szybko i w przejrzysty sposób.
 
Porozumienie osiągnięte w ubiegłym roku z Radą UE w sprawie zwiększenia uprawnień unijnego organu regulacyjnego ds. leków europosłowie zatwierdzili 655 głosami, przy 31 przeciwnych i 5 wstrzymujących się.

Rozporządzenie wejdzie w życie 1 marca 2022 roku.

woj/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.