Sobota, 21 Grudzień 2024

PE za wykorzystaniem większych funduszy UE na pomoc po klęskach żywiołowych

18.12.2024, 13:50 Aktualizuj: 18.12.2024, 14:00
Współsprawozdawca projektu europoseł EPL Andrzej Buła; fot. © European Union 2024 - Source : EP
Współsprawozdawca projektu europoseł EPL Andrzej Buła; fot. © European Union 2024 - Source : EP

Parlament Europejski poparł nowe przepisy, które pozwolą na bardziej elastyczne wykorzystywanie unijnych funduszy na rozwój regionalny do odbudowy po klęskach żywiołowych. Pozwoli to przekazywać więcej środków rolnikom, którzy ucierpieli np. w wyniku powodzi.

Propozycja Komisji Europejskiej w tej sprawie była odpowiedzią na powodzie i pożary w Europie Środkowej, Wschodniej i Południowej we wrześniu 2024 roku. W efekcie powstały dwa unijne akty prawne, które we wtorek poparł PE. Mają zapewnić szybkie unijne finansowanie po klęskach żywiołowych, które nastąpiły po 1 stycznia 2024 r.

Umożliwią one państwom unijnym szybsze kierowanie pieniędzy z europejskich funduszy rozwoju regionalnego i funduszy spójności na odbudowę po klęskach żywiołowych. Finansowanie mogłoby objąć do 95 proc. całkowitych kosztów.

Europarlament spodziewa się, że w 2025 r. na odbudowę po klęskach przeznaczone zostanie dodatkowo 3 mld euro z płatności na okres 2025-2027.

Współsprawozdawca nowych przepisów, europoseł Andrzej Buła (EPL) powiedział, że przepisy będą bardzo ważne dla władz regionalnych i lokalnych w regionach dotkniętych klęskami żywiołowymi. "Pokazują, że UE jest zdolna do szybkiej pracy i elastyczna w działaniach oraz że zapewniamy realną pomoc naszym współobywatelom. Pomoc ta może być teraz szybko dostępna" - podkreślił.

Nowe przepisy wymagają teraz formalnego zatwierdzenia przez państwa członkowskie w ramach Rady.

luo/ akl/

ep
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy i nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.