Piątek, 18 Październik 2024

PE za trzykrotnym zwiększeniem budżetu Erasmusa

28.03.2019, 15:47 Aktualizuj: 29.03.2019, 11:12
© European Union 2018 - Source: EP/Dominique HOMMEL
© European Union 2018 - Source: EP/Dominique HOMMEL

Jeden z najpopularniejszych unijnych programów Erasmus+ będzie miał w kolejnej perspektywie finansowej trzykrotnie większy budżet; program ma być też bardziej dostępny - zdecydował w czwartek Parlament Europejski.

Erasmus daje młodym Europejczykom możliwość studiowania, szkolenia się i odbywania wolontariatu za granicą. Dzięki potrojeniu środków z programu będzie mogło skorzystać co najmniej 12 mln osób, czyli trzy razy więcej niż w obecnych ramach finansowych.

Europarlamentarzyści zdecydowali ponadto, że w nowej perspektywie finansowej Erasmus + ma być bardziej dostępny, zniesione mają być wszelkie bariery gospodarcze, społeczne i kulturowe, utrudniające korzystanie z programu. Europosłowie chcą, by Komisja Europejska i krajowe agencje zajmujące się Erasmusem przygotowały projekt ram na rzecz włączenia do programu osób wykluczonych z niego z różnych względów. Obecnie, choć Erasmus zapewnia kieszonkowe dla studentów, osobom z biedniejszych środowisk, bez odpowiedniego zaplecza finansowego, trudno jest z niego skorzystać.

Dlatego poszczególne agencje Erasmusa mają opracowywać krajowe strategie programu i regularnie dokonywać przeglądu kosztów życia i utrzymania jego beneficjentów. Wsparcie ma też obejmować szkolenia językowe, wsparcie administracyjne i możliwości e-learningu.

Erasmus w nowej perspektywie ma też współdziałać z innymi unijnymi programami, ma też obejmować nowe obszary działalności - z Erasmusa będą mogli korzystać nauczyciele wczesnoszkolni, młodzi sportowcy i trenerzy. Priorytetem ma być też wymiana zawodowa w regionach przygranicznych.

"Naszym celem jest uczynienie nowego programu Erasmus + bardziej przyjaznym dla użytkowników, integracyjnym, dostępnym i sprawiedliwym dla wszystkich grup młodych ludzi i dorosłych, niezależnie od ich sytuacji ekonomicznej i innych okoliczności" - mówił podczas debaty na posiedzeniu plenarnym PE sprawozdawca słoweński europoseł EPL Milan Zver.

"Uważam, że inwestowanie w Erasmusa to inwestycja w przyszłość UE. Ponownie wzywam Komisję Europejską i państwa członkowskie do wsparcia trzykrotnego zwiększenia budżetu w ramach rozmów trójstronnych" - dodał.

Zver skierował swój apel do Komisji ponieważ jej pierwotna propozycja mówiła o dwukrotnym zwiększeniu budżetu na program.

Obecny program Erasmus+ potrwa do 2020 roku. W obecnej perspektywie finansowej budżet w wysokości 14,7 mld euro daje ponad 4 mln Europejczyków możliwość rozwijania umiejętności za granicą – odbycia studiów lub szkoleń, zdobycia doświadczenia zawodowego lub udziału w projekcie wolontariatu.

Ostateczny poziom finansowania nowego programu zostanie ustalony po wypracowaniu przez państwa członkowskie porozumienia dotyczącego wielkości budżetu UE na lata 2021-2027.

Erasmum jest jednym z najpopularniejszych programów Unii Europejskiej. Od 1987 r. wzięło w nim udział blisko 9 mln osób.

js/
 

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.