Parlament Europejski przyjął we wtorek nowe przepisy zwiększające bezpieczeństwo w unijnych krajach. Do listy zakazanych substancji chemicznych dodano nowe; poprawiono systemy licencjonowania i handlu niebezpiecznymi chemikaliami.
Jak się szacuje, wytwarzane domowymi sposobami materiały wybuchowe były wykorzystywane w ok. 40 proc. ataków terrorystycznych na ternie Unii w latach 2015–2017. Sprzyjały temu luki w przepisach. W PE zdawano tez sobie sprawę z tego, że zagrożenia w sferze bezpieczeństwa stale ewoluują, a terroryści wykorzystują nowe formuły i techniki do przygotowywania domowych materiałów wybuchowych.
We wtorek przegłosowano zmiany na liście zakazanych substancji chemicznych. Dodano do niej kwas siarkowy, który jest wykorzystywany do produkcji TATP, materiału wybuchowego wykorzystywanego w atakach w Paryżu w 2015 roku, w Brukseli w 2016 roku i w Manchesterze rok później.
Nowe przepisy zaostrzają warunki wydawania licencji na zakup i używanie prekursorów materiałów wybuchowych. Dotychczasowe były dalece niewystarczające; w praktyce wystarczyło okazać dowód tożsamości by zakupić zakazaną substancję. Zasadami sprzedaży i zgłaszania podejrzanych transakcji objęto także rynki internetowe. Ograniczenia nie będą miały zastosowania w stosunku do specjalistów, którzy muszą używać tego typu chemikaliów w związku z ich działalnością handlową lub zawodową.
Litewski sprawozdawca projektu Andrejs Mamikins (S&D) ocenił, że jest to zwycięstwo bezpieczeństwa europejskiego nad zagrożeniem terrorystycznym, z którym żadne państwo członkowskie nie może sobie poradzić indywidualnie. "Nowe przepisy zlikwidują luki w zabezpieczeniach w zakresie wykorzystania i sprzedaży materiałów wybuchowych, ustanawiając surowe zasady w całym łańcuchu dostaw, regulując rynek internetowy i ograniczając dostęp do niektórych substancji dla ludności" - dodał.
W głosowaniu PE był niemal zgodny. Nowe przepisy zostały przyjęte 616 głosami, wobec 7 przeciwnych i 21 wstrzymujących się. Tekst musi jeszcze zostać formalnie zatwierdzony przez Radę UE.
Nowe zasady będą obowiązywać 18 miesięcy po ich opublikowaniu. Wydane dotąd licencje pozostaną ważne przez rok od wejścia w życie nowych zasad.
woj/